Zámek Konopiště (okr. Benešov)

Vytisknout s sebou

Tento výlet nás zavede na velmi krásný zámek Konopiště, který najdeme nedaleko Benešova, asi 40 km jižně od Prahy. Zámek Konopiště stojí na místě původně raně gotického hradu, který zde nechal kolem r. 1294 postavit pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova. Více informací z historie se dozvíte při návštěvě zámku, zmíním zde jen jeho nejslavnějšího majitele a to arcivévodu a následníka císařského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, který zámek získal v roce 1887 od Lobkoviců. Na jeho rozkaz byl zámek přestavěn podle zásad historizujícího romantismu, jeho okolí upraveno v rozlehlý krajinářský park a vznikla také Růžová zahrada se skleníky. Svou tehdejší podobu si zámek víceméně zachoval až do současnosti. Arcivévoda do zámku umístil své rozsáhlé sbírky různých cenných předmětů, například zbraní a výzbroje, ale také různé lovecké trofeje. Dne 28. června 1914 František Ferdinand d´Este zahynul se svou manželkou Žofií při atentátu v Sarajevu. Poté po válce roku 1921 převzal zámek i s celým panstvím do správy československý stát a sídlo i park byly částečně zpřístupněny veřejnosti.

V současnosti můžeme v zámku navštívit čtyři různé hlavní prohlídkové okruhy: Salony jižního křídla, Salony severního křídla, Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d´Este a Loveckou trasu. Bližší informace o ceně a délce trvání jednotlivých okruhů najdete zde: https://www.zamek-konopiste.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy

Kromě hlavních okruhů, které všechny začínají na nádvoří zámku, je možné navštívit ještě doplňkové expozice jako je Růžová zahrada se skleníky, Muzeum sv. Jiří nebo Střelnici (platí se vstupné, ale pokud předložíte vstupenku z některého hlavního okruhu, máte sem vstup zdarma).

K zámku se dostanete z Benešova pěšky po značených turistických cestách, nebo autobusem pražské integrované dopravy č. 455, nebo turistickým ekovláčkem, který jezdí z Masarykova náměstí.

Příjezd je možný i autem, auto zaparkujeme na vyhrazeném parkovišti o velké kapacitě, parkovné pro osobní auto je 60 kč/den, platí se v automatu při výjezdu. Z parkoviště se vydáme po červené a žluté turistické značce podél restaurace Myslivna, u které děti potěší obora s ochočenými muflony a jeleny (krmení trávou povoleno, muflon se nechá i podrbat). Najdeme zde i skluzavku a dvě houpačky. Pokračujeme k rybníku, odkud se na křižovatce vydáváme po asfaltové cestě doleva do kopce a serpentinami vystoupáme přes most ke vstupní bráně zámku. Hned v bráně najdeme po levé ruce upravené a čisté toalety, za branou vlevo je pokladna a prodejna suvenýrů.

Z nádvoří vyjdeme zpět branou a dáme se doleva na terasy zámku, odkud byl asi dříve krásný výhled na přilehlý zámecký park a rybník, v současnosti výhledu brání vzrostlé stromy. Z terasy je vstup do Muzea sv. Jiří. Projdeme terasou kolem kašny a dostaneme se k druhému padacímu mostu, který vede přes místní medvědárium. Žije zde medvěd ušatý jménem Jiří, který sem přišel ze ZOO ve Zlíně. My jsme však neměli štěstí a Jiřího jsme neviděli, zůstal schovaný.

Od medvědária je možné pokračovat různými směry na prohlídku zámeckého parku, Růžové zahrady se skleníky a altánem, nedaleké křížové cesty s kalvárií či si projít některou z naučných stezek v parku. S dětmi doporučujeme tu s názvem Pod stromy. Rozhodně doporučujeme vyhradit si na návštěvu zámku a parku celý den, protože ať již navštívíte některý z hlavních prohlídkových okruhů či ne, celý den zde v klidu strávíte.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Zámecký park Konopiště - Krásné velké a moderní lesní hřiště v klidné části zámeckého parku Konopiště. Leží na trase naučné stezky Pod stromy, kolem jezdí turistický ekovláček...
Konopiště Myslivna - Malé dětské hřiště u restaurace Myslivna, naproti oboře s daňky a jeleny, kteří jsou ochočení a dají se krmit trávou. Nechají se dokonce i podrbat.

Kam na výlet v okolí

Naučná stezka Pod stromy na Konopišti

 • 3 - 4 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Jakuba a Filipa na Chvojně

 • 0 km
 • 1 / 5

Ekovláčkem z Benešova na Konopiště a zpět

 • 0,5 - 5 km
 • 1 / 5

Na rozhlednu na Neštětické hoře

 • 3 km
 • 4 / 5

Farmapark Soběhrdy

 • 0 km
 • 1 / 5

Čapí hnízdo

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Okolo Netvořic

 • 7 km
 • 2 / 5

Retroautomuzeum Strnadice

 • 0 km
 • 1 / 5

Rozhledna Ládví u Kamenice

 • 0 km
 • 2 / 5

Rozhledna Špulka a naučná Ptačí stezka

 • 3 km
 • 2 / 5

Zámecký park Vrchotovy Janovice

 • 2 - 3 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámek Konopiště

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.