Zámek Hrádek u Nechanic (okr. Hradec Králové)

Vytisknout s sebou

Dnešní výlet nás zavedl na jeden z nejmladších a nejpozoruhodnějších zámků v naší zemi. Najdeme ho nedaleko obce Hrádek, která leží výhodně od města Nechanice a západně od Hradce Králové. Jeho originalita a jedinečnost spočívá v tom, že byl postaven doslova na zelené louce a v této podobě se dochoval až dodnes. Vystavěn byl v letech 1839-1857 ve stylu romantické windsorské novogotiky a sloužil jako reprezentační sídlo významného hraběcího rodu Harrachů. Iniciátorem výstavby byl právě hrabě František Arnošt Harrach.

V interiérech zámku jsou uloženy bohaté sbírky dobového nábytku a uměleckých předmětů, svezených sem ze zámků z celé Evropy a dokumentující bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století. Největší a nejkrásnější zámeckou místností je Zlatý sál, jehož název je odvozen od jedinečných zlacených kožených tapet, které pokrývají jeho stěny a pocházejí z Belgie, kde byly vyrobeny již v 17. století. Dalším unikátem je soubor kurfiřtských židlí, který je vystaven v Mühlgrubském salonu.

Zámek nabízí dva základní prohlídkové okruhy a tři výběrové okruhy. Během základního okruhu s názvem Lesk a sláva Harrachů si prohlédneme reprezentační sály zámku se svým vzácným vybavením včetně kaple sv. Anny. Druhý základní okruh s názvem Osobní život šlechty, nám představí soukromé apartmá hraběte a hraběnky, dětský pokoj, pokoje komorné a další rodinné a hostinské pokoje.

Základní vstupné na jeden okruh je 120Kč, zlevněné 80Kč, rodinné 310Kč.

Zámek je chráněn jako Národní kulturní památka. Natáčela se zde celá řada pohádek, mezi nejznámější patří Princ a Večernice. Kolem zámku se rozprostírá anglický park, který láká k příjemným procházkám. V parku i v samotném zámku se během roku koná celá řada kulturních a společenských akcí.

Přístup: autem po dálnici D11, sjet na exitu 90 směr Stěžery, odtud po silnici směrem na Nechanice projet obec Radíkovice a Hrádek. Za obcí Hrádek leží v lese po pravé straně od silnice parkoviště pro návštěvníky zámku. Z parkoviště vede k zámku cesta lemovaná stromořadím. Je zde také autobusová zastávka, kam jezdí autobus z Hradce Králové směrem na Myštěves.

Kolem zámku vede cyklotrasa č. 4200 a pro pěší zelená a červená turistická trasa.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Zoopark Stěžery

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Zoopark Stěžery

 • 0,5 - 1,5 km
 • 1 / 5

Obří akvárium Hradec Králové

 • 0 km
 • 1 / 5

Jiráskovy sady

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Celý týden s Čapky

 • 100 km
 • 3 / 5

Odpolední výlet na rozhlednu Milíř

 • 6 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámek Hrádek u Nechanic

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací