WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Zámecký areál Ctěnice (okr. Praha 9)

Muzeum hlavního města Prahy nejsou jen budovy v centru města, ale i krásný zámecký areál ve Ctěnicích. Jedinečný zámecký a hospodářský areál mající středověký původ a jádro byl postupně podle požadavků doby upravován do renesanční a později i do barokní podoby. Původní tvrz byla založena na výběžku ostrohu, okolo ní obíhal hradební vodní příkop, tvrz chránila mohutná hranolová vstupní věž. Základní dispozice objektu pochází z pozdně gotické přestavby. Zámecká křídla se rozkládají na nepravidelném půdorysu kolem centrálního dvora, přičemž nejstarší jádro je lokalizováno do dnešního severního křídla.

Zámecký areál nabízí svým návštěvníkům pravidelně probíhající výstavy a doprovodné programy pro celou rodinu. Celoročně můžete také navštívit zámecký park, jezdeckou společnost, zámecké zahradnictví nebo hotel s restaurací. Pro firemní nebo vzdělávací akce je možné si pronajmout prostory zrekonstruované Kočárovny. Zámecký areál Ctěnice také nabízí možnost využít obřadní síň nebo uspořádat svatební obřad pod širým nebem ve stavebním altánu v zámeckém parku.

Stálé expozice:
Dějiny obce Vinoře / Od pravěku do 20. století - expozice zachycuje proměny Vinoře v čase, uvádí zásadní dějinné události, ale i důležité vinořské občany a rodáky.

Zámek Ctěnice / Dějiny, stavební vývoj a obnova - expozice připomene dlouhou a složitou historii ctěnického panství od nejstarších dob až do současnosti.

Řemesla v pořádku / Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost

Vstupné:
dospělí 120 Kč
děti 70 Kč


Zámecký park má výměru 2,33 ha a navazuje na zámek ze severní a východní strany. Parkem protéká potok, který ho podélně dělí téměř na polovinu. Osnova parku byla barokní, z druhé poloviny 18. století. Současně se zámkem byla založena zahrada na pětiúhelníkovém půdorysu, tato osnova vydržela i v 19. století, kdy však byla pozměněna vnitřní náplň a park získal krajinářský charakter. Park je nyní komponován na podélnou osu s ovocnou alejí. V kompozici je využit protékající potůček s drobnými stavbami mostků a lávek. V severovýchodní části je novostavba altánu, za ním zahradnictví, kde si můžete zakoupit rostliny pro vaši zahradu (http://www.zameckezahradnictvi.cz/).

Dostupnost areálu:
Před objektem je bezplatné parkoviště.
Spojení MHD je možné, ale je potřeba počítat s tím, že zastávka není přímo u objektu, ale je nutné ujít kus po silnici ze zastávky Ctěnice nebo využít jinou zastávku, viz popis níže.

Metro C – konečná stanice Letňany, výstup směr Kbely, Vinoř
Denně bus 185 (směr Vinořský hřbitov) a 302 (směr Přezletice-Kocanda) do stanice Ctěnice, zastávka na znamení.
Sobota – neděle: 185 vždy v ´05 / bus 302 vždy ve ´35
Doba jízdy: 12 minut

Metro B – stanice Palmovka, výstup směr Kbely, Prosek, Letňany
Pouze pondělí až pátek: bus 185 (směr Vinořský hřbitov) a 302 (směr Přezletice-Kocanda) do stanice Ctěnice , zastávka na znamení

Autobus 259, 375, 378 směr Vinoř do stanice Vinořský hřbitov, dále pěší trasa po žluté turistické značce lesoparkem 2 km.

Více na: https://www.muzeumprahy.cz/objekty/zamecky-areal-ctenice-3

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Zámecký park Ctěnice - Hřiště tu sice už je zadané, nicméně to vypadá, že ho nahradilo nové, modernější a staré informace už neplatí.
Pod Hřebenem - Pěkné nové hřiště. Bohužel není oplocené a nachází se hned vedle silnice, ale jde o zástavbu rodinných domků, tak by zde nemělo jezdit moc aut a moc r...
Opočínská - Příjemné hřiště za MŠ a ZŠ. Oploceno částečně, plot je na jedné straně bohužel poničený. Klouzačka s "mostem", houpačka na pružině, provazová prolézač...
Rejdiště - Oplocené hřiště u ZŠ a MŠ. Bludiště pro menší děti a umělý kopec s opravdu dlouhou klouzačkou s pořádným sklonem pro starší děti. Lavičky obvyklých ve...
Křemílkova - Malé, ale dobře vybavené hřiště na klidném místě. Klouzačka je nižší a vedou na ni netradičně schody a ne žebřík, takže na ni samy vylezou i malé děti...
Lesopark Kbely - Malinké hřiště umístěné v lese. Najdete zde základní prvky jako houpačka, kláda pro trénování balancuje nebo dřevěný vláček. Cestou ke hřišti minete n...
V Podskalí - Hřiště umístěno k klidné lokalitě, prvky vyrobené převážně ze dřeva
Velkoosecká - Menší dětské hřiště s moderními herními prvky
Čeperská - Maličké dětské hřiště s houpačkou a skluzavkou
Pod Nouzovem - Dětské hřiště umístěné v klidné lokalitě rodinných domků ve čtvrti Kbely
Cukrovarská - Krásné, moderní dětské hřiště s moderními atrakcemi, které mají dětem co nabídnout.
Dlabačov - Parádní dětské hřiště pro vaše děti! Tohle hřiště má co nabídnout!
Praha 9, Machnova - Toto dětské hřiště je určeno hlavně pro starší děti!
Praha 9, Bendlova - Nádherné dětské hřiště v dobré lokalitě s příjemným posezením
Praha 9, FC Miškovice - Nevíte kam s dětmi, pak se rozhodně vydejte na toto dětské hřiště!

Kam na výlet v okolí

Okolo rybníků ve Vinoři

 • 3 km
 • 2 / 5

Zlatý kopec

 • 2 - 3 km
 • 2 / 5

Prales ve Kbelích

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Centrální park Kbely

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Lesopark Letňany

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Bažantnice v Satalicích

 • 2 - 3 km
 • 1 / 5

Ze Satalic do Kbel

 • 3 km
 • 1 / 5

Zřícenina hradu Jenštejn

 • 0 km
 • 1 / 5

Letecké muzeum Kbely

 • 0 km
 • 1 / 5

Zoopark Radonice

 • 1 km
 • 1 / 5

Chvalský zámek

 • 0 km
 • 1 / 5

Rozhledna Doubravka

 • 1 - 2 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámecký areál Ctěnice