Sbor Českobratrské církve evangelické v Kutné Hoře (okr. Kutná Hora)
Vytisknout s sebou
Tuto starou stavbu najdeme v středočeském městě Kutná Hora na ulici Jiřího z Poděbrad. Parkovat autem je možné přímo u sboru nebo na nedalekém Václavském náměstí. K místu se však také dostanete pěšky od nedalekého autobusového nádraží.
Se stavbou sboru se započalo na konci 19. století podle projektu pražského architekta Františka Buldra. Od té doby stavba slouží místním evangelíkům. Sbor je vystavěn v neoempirovém stavebním slohu. A to je mezi chrámovými stavbami docela neobvyklé. Během návštěvy této památky si povšimněte jednoduchosti a strohosti, oproti jiným stavbám. Je zde také dodržená důsledná slohová čistota a symetrie. Tvar fasády a také detaily jsou velmi důkladně promyšleny a provedeny.
Před vstupem vás zaujme dominantní průčelí s římsami, trojřezy, zubořezy a dalšími prvky. Vstupní portál vynášejí sloupy. Nad tímto vším je velký kalich, symbol reformace.
Zajímavý je také interiér, který je laděn do modra, dále zde najdete obrazy, kazetový strop, pozoruhodné varhany, které obsahují necelých pět tisíc píšťal.
Hodnocení:
Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Střední Čechy
- Délka výletu
- 0 - 0,5 km
- Náročnost
- 1 / 5
- Časová náročnost
- 0,5 - 1 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět
Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky: