WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Rozhledna Semenec (okr. České Budějovice)

Tuto betonovou rozhlednu najdeme na návrší Semenec, asi 1 kilometr západně od centra města Týna nad Vltavou. Jedná se o jednu z našich nejmenších rozhleden. Stojí v nadmořské výšce 415 metrů nad mořem a byla postavena v roce 1930 na místě, kde bylo v minulosti městské popraviště. Od roku 1922 zde pak stával dřevěný vyhlídkový altán, který na toto místo umístil Klub českých turistů. Altán byl v roce 1930 přenesen do nedalekého lesa Bedrník a na jeho místě byla vystavěna současná betonová rozhledna podle návrhu architekta Jaroslava Vojny.

V létě roku 2006 se rozhledna dočkala rekonstrukce, při níž získala nejen nový nátěr a bezpečnější zábradlí, ale bylo upraveno i okolí – instalovány byly lavičky a piknikové stoly, sloužící potřebám návštěvníků.

Věž rozhledny je poměrně nízká, měří pouze 7 metrů s vyhlídkovým ochozem 4 metry nad zemí, na který vede 21 betonových schodů, které se spirálovitě otáčejí středem věže. Vzhledem k okolním vzrostlým stromům není výhled zcela kruhový, přesto se nabízejí krásné výhledy na řeku Vltavu a její soutok s Lužnicí, vidět můžeme část města Týn nad Vltavou nebo chladící věže jaderné elektrárny Temelín. Návštěvu je vhodné naplánovat na zimní měsíce, kdy jsou okolní stromy bez listí a tak se nabízí lepší výhled.

Rozhledna je volně přístupná, bez poplatku.

Přístup: přímo k rozhledně se dá dojet autem z Týna nad Vltavou po silnici navazující na Alej Míru, vedoucí k Přírodovědnému Muzeu a k chatovým osadám U Masáka a v Semenci. Zaparkovat se dá na malém parkovišti u paty rozhledny.

Pešky se sem dostanete z centra Týna nad Vltavou po červené TZ, začíná tu žlutá TZ, místem také prochází trasy Naučné stezky Semenec a NS Na Onen svět.
Cyklisté mohou pro příjezd využít Lužnickou cyklostezku.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Týn nad Vltavou - Moderní dětské hřiště, které rádo uvítá jak vás jako rodiče, tak i vaše děti.
Vodňanská - Krásné travnaté dětské hřiště menších rozměrů v dobré stavu!

Kam na výlet v okolí

Židova strouha

  • 5 - 10 km
  • 2 / 5

Procházka po Bechyni, Bechyňský zámek

  • 2 - 3 km
  • 1 / 5

Kostel sv. Matěje s vyhlídkovou věží

  • 0,5 km
  • 1 / 5

Bechyňská Duha

  • 0 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Rozhledna Semenec