Bechyňská Duha (okr. Tábor)

Vytisknout s sebou

Pod tímto poetickým názvem se skrývá unikátní železobetonový obloukový most u jihočeského města Bechyně, který zde jediným velkým obloukem překlenuje řeku Lužnici. Unikátní je nejen svým vzhledem, ale zejména technickým provedením, neboť po něm souběžně vede jak silniční komunikace, tak železniční trať. Železniční kolej je umístěna ve východním okraji vozovky, a pokud jede vlak směrem od Týna nad Vltavou do Bechyně, je v tomto směru silniční doprava zastavena zabezpečovacím zařízením bez závory, jako by šlo o klasický železniční přejezd.

Most byl postaven v letech 1926-1928 a to z důvodu rostoucí potřeby přístupu do města zejména po železnici, která do té doby řeku nepřekonávala a končila na opačném (levém) břehu řeky Lužnice, než je samotné město. Na nádraží se tak muselo chodit pěšky nebo dojíždět drožkou i 3 kilometry – vždy nejprve z kopce dolů k řece, kde byl dva metry široký most, a odtud zase nahoru do kopce k nádraží. Stavba mostu byla zahájena v květnu 1926 a dokončena v létě roku 1928. Slavnostně otevřen byl 28. října 1928 u příležitosti desátého výročí samostatnosti republiky. Autory projektu byly Ing. Dr. Eduard Viktora a Dr. Kratochvíl. Původně byl nazýván Jubilejním mostem, ale postupně se díky jeho tvaru a vzhledu vžilo lidovější označení Duhový most.

Most je vysoký 60 metrů, dlouhý asi 190 metrů, široký 9 metrů a hlavní oblouk má rozpětí 90 metrů. Roku 2014 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Bechyně - Pěkné oplocené hřiště s lanovkou.
U Hradeb - Moderní dětské hřiště poskytující spousty zábavy pro vaše děti

Kam na výlet v okolí

Procházka po Bechyni, Bechyňský zámek

 • 2 - 3 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Matěje s vyhlídkovou věží

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Židova strouha

 • 5 - 10 km
 • 2 / 5

Řetězový stádlecký most u Bechyně

 • 0 - 0,3 km
 • 1 / 5

Rozhledna Semenec

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Zastávka v Pekle

 • 0 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Bechyňská Duha

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.