WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Procházka zámeckým parkem Krásný Dvůr (okr. Louny)

Unikátní přírodní anglický park s mnoha romantickými stavbami obklopuje zámek Krásný Dvůr, který najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko města Podbořany, v okrese Louny. Jeho prohlídku můžeme spojit s prohlídkou interiérů zámku (https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/zamek-krasny-dvur/953), ale vzhledem k jeho rozloze a zajímavosti můžeme prohlídku parku pojmout jako samostatný výlet. Park je celoročně volně přístupný, prohlédnout si ho můžeme samostatně bez poplatku, nebo si objednat placenou prohlídku s průvodcem. V zámeckém areálu se pořádají v letní sezóně koncerty a svatby, během kulturních akcí je nabízena projížďka kočárem po parku.

Park byl založen v letech 1783-93 na přání Jana Rudolfa Černína z Chudenic na místě původní bažantnice. V parku bylo postupně postaveno mnoho drobných romantických staveb, které tvoří místní dominanty: Panův templ, Gotický templ, který byl roku 2017 zrekonstruován a funguje jako rozhledna, Gloriet, Holandský statek nazývaný též Červená hájovna, Čínský pavilon a pod ním umístěný umělý vodopád, Lusthau zvaný také Goethův pavilon na počet jeho zdejší návštěvy, Voliéra, Poustevníkova rokle s jeskyní a menší stavby jako boží muka z roku 1759 nebo čtyřhranný 26 metrů vysoký obelisk.

Park je zajímavý i z dendrologického hlediska, je zde totiž zastoupeno kolem 100 různých druhů dřevin, přičemž v anglické části parku jde výhradně o původní nebo zdomácnělé druhy. Nejstarším stromem je (již odumřelý) Goethův dub, který s obvodem 10 metrů a stáří kolem 1000 let vytváří dominantu jižního břehu zámeckého rybníčku. Dále tu najdeme buky, lípy, olše, platany, javory ale také zimostrázy a dva cypřišky nutkajské. Žije tu rovněž mnoho vzácných druhů hmyzu, kvůli kterým bylo území parku vyhlášeno v roce 2012 jako přírodní památka.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Zámek Krásný Dvůr

  • 1 - 2 km
  • 1 / 5

Schillerova rozhledna

  • 2 km
  • 3 / 5

Naučná stezka Křížová cesta Kryry

  • 2 km
  • 3 / 5

Vitrážové muzeum Libyně - rozhledna Vochlice a zpět

  • 2 km
  • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Procházka zámeckým parkem Krásný Dvůr