Podorlický skanzen Krňovice (okr. Hradec Králové)

Vytisknout s sebou

Dnešní výlet nás zavede do vesnice Krňovice, ležící těsně vedle města Třebechovice pod Orebem. Na výletě se vrátíme k historii Podorlicka, prohlédneme si lidovou vesnickou architekturu z blízkého okolí východních Čech.

Skanzen byl založen v roce 2002 a postupně zde vznikají další historické a zemědělské usedlosti, které návštěvníky seznamují se dřívějším způsobem života a hospodaření na vesnicích. Součástí expozice je i vybavení domácností, najdeme zde i různé stroje a pracovní nástroje, nechybějí ani ukázky dobových řemesel. Stavby, které zde najdeme, sem byly přeneseny z podhůří Orlických hor a z okolí Hradce Králové, některé byly vystavěny jako kopie nedochovaných staveb přímo na místě z dobových materiálů. V rámci skanzenu vzniká i expozice věnovaná automobilismu z období kolem roku 1920 a konají se tu také srazy veteránu. Většina exponátů je funkční.

Během roku se zde konají různě tematicky zaměřené akce pro veřejnost, kdy se návštěvníci mohou seznámit například se zpracováním mléka, obilí, pečením chleba, k vidění jsou dále truhláři, kováři či tesaři a také funkční zemědělské stroje.

Skanzen si můžeme prohlédnout individuálně bez výkladu s tištěným průvodcem (k dispozici v pokladně) nebo v rámci komentované prohlídky. Prohlídka s průvodce se koná každou celou hodinu, trvá cca 1 hodinu a je třeba, aby se prohlídky zúčastnilo minimálně 5 osob.

Otevírací doba:
Květen + červen a září+říjen: pouze o víkendech 10-16hod
Červenec+srpen: od úterý do pátku 10-16hod. a o víkendech 10-17hod.

Vstupné: dospělí 80 Kč, snížené (děti 6-15let, studenti, důchodci) 50 Kč.
V pokladně je možno zakoupit turistickou známku No. 1280, dále turistickou nálepku a turistické vizitky.

Přístup: auto můžeme zaparkovat bezplatně na louce přímo u skanzenu, případně na asfaltové ploše za restaurací U skanzenu (asi 200metrů od vstupu).

V nedalekých Třebechovicích pod Orebem je možné navštívit Třebechovické muzeum betlémů se světoznámým dřevěným mechanickým betlémem.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Štěnkov - Hezké dětské hřiště
Krňovice - Menší hřiště kousek od Orlice
Skatepark v Resslovce - Skatepark v Resslově ulici v Třebechovicích pod Orebem. Asfaltová plocha s překážkami pro skate a BMX, takže spíše pro větší děti.
Za Sokolovnou - Velké dětské hřiště s bohatovu výbavou za Sokolovnou v Třebechovicích pod Orebem.

Kam na výlet v okolí

Naučná stezka ze Stříbrného rybníka

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Obora divokých prasat, jelenů, koz a neranů

 • 5 - 7 km
 • 1 / 5

Procházky lesními cestami u Hradce Králové

 • 5 - 20 km
 • 2 / 5

Lesní cesty okolo lanového parku

 • 2 - 10 km
 • 1 / 5

Lesem k venkovnímu grilu vedle jelení obory

 • 8 km
 • 1 / 5

Týniště nad Orlicí - náměstí

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Kostnice v Černilově

 • 0 km
 • 1 / 5

Šrámkův statek

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Podorlický skanzen Krňovice

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.