Pevnost Josefov (okr. Náchod)

Vytisknout s sebou

Josefov se nachází ve východních Čechách cca 25 km severovýchodně od Hradce Králové. Josefov je městskou částí Jaroměře a při průjezdu městem všude vidíte vojenské budovy. Josefov jako městská část se mi vůbec nelíbila, ale pevnost rozhodně stojí za prohlídku. Doporučuji spíše pro starší děti.

Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II. v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Josefovská pevnost se stala nejmohutnější a nejmodernější pevností v monarchii. Vybudováno bylo, krom obranných valů, i 45 km podzemních chodeb z nichž je dnes 1 km přístupný. Po zrušení pevnosti v r. 1888 se některé části staly lákavým zdrojem stavebního materiálu. Město se chtělo (tak jako Hradec Králové) vymanit ze sevření hradeb a tak likvidačnímu úsilí padly za oběť nejen všechny čtyři pevnostní brány, které byl zbourány v r. 1891, ale i další objekty. Hlavní hradební val a většina budov uvnitř pevnostního prostoru však zůstala zachována..

Vstupní areál podzemních chodeb získal dnešní podobu v průběhu uplynulých dvaceti letech, většina oprav byla provedena nadšenci a dobrovolníky. Procházka podzemím rozhodně stojí za to. Průvodce vás vybaví lucerničkou se svíčkou a nakonec vás vyšle samotné na cestu podzemní chodbou ...

Součástí návštěvy je i prohlídka místního Lapidária, které je originální díky expozici soch Matyáše B. Brauna, které byly původně součástí Mariánského sloupu v Jaroměři.

Aktuální info o otevírací době a vstupném najdete na www.pevnostjosefov.cz/informace.htm

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Ptačí park Josefovské louky

 • 2 km
 • 2 / 5

Na zámek Kuks a do zahrad

 • 0 - 3 km
 • 1 / 5

Hospital Kuks a Braunův Betlém

 • 7 - 12 km
 • 2 / 5

Braunův Betlém a Křížová cesta 21. století

 • 4,5 - 5 km
 • 2 / 5

Na rozhlednu Žernov a k Rýzmburskému altánu

 • 2 km
 • 1 / 5

Zoo Dvůr Králové nad Labem

 • 1 - 5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Pevnost Josefov

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací