Naučná stezka Dědictví břidlice a Raabova štola (okr. Opava)

Vytisknout s sebou

Za historií těžby břidlice a do pěkné přírody se vydáme do osady Zálužné na Opavsku (22 km jihozápadně od Opavy). Projdeme se tady po naučné stezce Dědictví břidlice.

Začátek i konec je u Rekreačního střediska Bílá holubice v Mokřinkách, kde zaparkujeme auto, případně sem dojedeme také autobusem z Vítkova, Budišova nad Budišovkou a Opavy (č. 241 a 243, zastávka Melč, Mokřinky). Hned v areálu rekreačního střediska najdeme první informační ceduli a také mini muzeum Imaginárium břidlice, kde je ale nutné se na jeho prohlídku předem objednat. Vydáváme se tedy směrem na Zálužné přes cestu. Procházíme mezi hornickými domky, kolem jediné kaple zasvěcené hornickým obětem těžby břidlice, několika zavřenými břidlicovými doly, haldami, ruinami bývalých staveb a hlavně krásnou přírodou.

Součástí stezky je také od května 2018 zpřístupněné Břidlicové podzemí - Raabova štola, která je přístupná pouze s průvodcem o víkendech a na jejíž prohlídku je nutné se objednat. Jde momentálně o jedinou zpřístupněnou břidlicovou štolu na území ČR. Prohlídka trvá cca 30 minut a není problém ji absolvovat i s malými dětmi. Určitě doporučujeme, je to zajímavé vyprávění i podívaná.

Cestu zpět k Bílé holubici můžeme zvolit po asfaltové cestě ze Zálužné nebo si ji prodloužit navíc o návštěvu Kaple 14 svatých pomocníků v nouzi, ke které se dostaneme po červené turistické značce za chatovou oblastí vedle mostu přes Moravici. Zároveň je tato stezka součástí Břidlicové stezky, která vede přes několik obcí, kde se břidlice těžila. Nahoru i dolů ke kapli vede slušný kamenitý kopec. Když sejdeme od kaple dolů na rozcestí U Mokřinek, můžeme se po cestě občerstvit v RS U Brodu nebo se rovnou vydat po zelené značce k Bílé holubici. Po zelené dojdeme k hlavní cestě před mostem a dáme se vpravo. Kousek jdeme po hlavní cestě, zkrátit cestu k autu si můžeme přes louku mezi koňmi. V rekreačním středisku Bílá holubice se můžeme také občerstvit, najdeme tu dětské hřiště a také mini zoo s kozami, husami, králíky a koňmi.

U hlavní cesty 1,5 km od rekreačního střediska směrem na Kružberk můžeme také navštívit areál bývalých lázní Jánské koupele, který je ohroženou historickou památkou. Bohužel budovy jsou v čím dál horším stavu a řešení v nedohlednu. Přes areál se po červené značce dostaneme až k vyhlídce s dřevěným altánem s výhledem do údolí. K vyhlídce se dostaneme také přes les po červené značce od rozcestníku U Mokřinek a můžeme si tak ještě více prodloužit procházku od břidlicové stezky.

Po celé stezce je celkem 22 informačních tabulí, které jsou poutavě zpracované, na několika místech najdeme také dřevěné přístřešky k odpočinku. Délka naučné stezky bez odbočení ke kapličce je přes 5 km. Stezku doporučujeme projít pěšky bez kočárku, vhodnější je nosítko. Na mapce je zachycen kratší okruh bez odbočky ke kapličce.

Raabova štola - informace
Cena vstupného:
Dospělí - 50,-
Děti 5-15 let - 35,-
Rodinné vstupné - 150,-

Provozní doba:
duben - říjen
Objednávka prohlídky na webových stránkách: https://os-zaluzne.webnode.cz/dedictvi-bridlice-naucna-stezka/objednavkovy-formular/

Imaginárium břidlice - informace
Cena vstupného:
Od 6 let 15,-
Děti do 6 let vstup zdarma

Otevírací doba:
Mimo letní prázdniny pouze po telefonické domluvě - tel. 722 085 248.
Otevírací doba imaginária v době letních prázdnin
Úterý, středa, pátek 12.00 – 16.00 hod.
Sobota, neděle, svátky 12.00 – 17.00 hod.


Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

U restaurace Bílá Holubice - Středně velké dětské hřiště u restaurace Bílá Holubice s velkým pískovištěm, skluzavkami, tabulí, houpačkami a také hřištěm na míčové sporty. Najdete ...

Kam na výlet v okolí

Za výhledy do Starých Těchanovic

 • 4 - 5 km
 • 2 / 5

Poutní místo Maria Talhof - Melč

 • 4 - 5 km
 • 2 / 5

Zřícenina Vikštejn

 • 1 km
 • 3 / 5

Z Podhradí k Weisshuhnově kanálu

 • 14 - 15 km
 • 3 / 5

Městská památková zóna Budišov nad Budišovkou

 • 0,5 - 3 km
 • 1 / 5

Zřícenina hradu Vildštejn

 • 7 km
 • 3 / 5

Vodní nádrž Slezská Harta

 • 5 km
 • 2 / 5

Bezručova vyhlídka

 • 3 km
 • 1 / 5

Zámek Hradec nad Moravicí

 • 0 km
 • 2 / 5

Přírodní památka u Klokočůvku

 • 0,5 - 1 km
 • 1 / 5

Retro výlet vlakem do lomu Svobodné Heřmanice

 • 2 km
 • 3 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Naučná stezka Dědictví břidlice a Raabova štola

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.