Na rozhlednu Kbíl a Kbílský dolmen (okr. Strakonice)

Vytisknout s sebou

Tato rozhledna patří mezi jednu z mnoha, která byla zpřístupněna na telekomunikačním železném vysílači mobilního operátora. Rozhlednu Kbíl najdeme na stejnojmenném kopci nedaleko obce Švejnarova Lhota cca 10km od Strakonic, v nadmořské výšce 664 metrů n. m. Vysílač je vysoký 42 metrů, vyhlídková plošina je umístěna 27 metrů nad zemí a vede na ní celkem 151 kovových mřížovaných schodů, které se spirálovitě otáčejí středem věže. Rozhledna byla postavena a zároveň i zpřístupněna veřejnosti v roce 2008 a v současné době je volně přístupná bez časového omezení, vstup je na vlastní nebezpečí a zdarma.

Z vyhlídkové plošiny (která má mřížovanou podlahu a je skrze ni vidět z výšky dolů) se můžeme kochat krásným výhledem všemi směry. K vidění je, kromě nejbližšího okolí a Strakonic, samozřejmě Šumava se svými vrcholy – Kleť, Boubín, Javorník, Knížecí Stolec, Velký Javor, Malý i Velký Bobík, Plesná, Polom a další. Vidět můžeme také okolní rozhledny jako je Svatobor nebo Sedlo, dále jadernou elektrárnu Temelín, Písecké a Novohradské hory a za dobré viditelnosti také Brdy.

Přístup: k rozhledně vede žlutá turistická značka, na kterou se můžeme napojit v obci Švejnarova Lhota, kde je možno zaparkovat – cesta je dlouhá asi 1 km, záleží, v které části obce zaparkujete. Druhou možností je zaparkovat na odstavné ploše po pravé straně silnice spojující obec Libětice s obcí Úlehle, nedaleko autobusové zastávky. Odsud je to k rozhledně po žluté TZ také něco málo přes 1 km (vyznačeno na mapě).

Přibližně 200 metrů od rozhledny na žluté TZ směrem k obci Švejcarova Lhota se nachází Kbílský dolmen – jedná se o sestavu tří velkých balvanů, u kterých se spekuluje, zda jsou přírodního původu nebo byly vytvořeny lidskou rukou.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Hoštice

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Čestice u Volyně - Kalvárie, rozhledna, zámek

 • 2 km
 • 2 / 5

Rozhledna Hoslovice

 • 2 km
 • 2 / 5

Vodní Hoslovický mlýn, skanzen

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Strakonice - hrad

 • 0 - 2 km
 • 2 / 5

Kněží hora

 • 4 km
 • 2 / 5

Muzeum řeky Otavy a voroplavby

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Na rozhlednu Kbíl a Kbílský dolmen

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.