Křížovou cestou na rozhlednu Svákov (okr. Tábor)

Vytisknout s sebou

Tento výlet začínáme na západním okraji Soběslavi v části Svákov. Auto parkujeme před hostincem Hvížďalka (je zde i autobusová zastávka Soběslav – Hvížďalka), a vyrážíme odtud po žluté turistické značce směrem k Lužnici. Tu přejdeme po mostě, za kterým odbočujeme po asfaltové silnici doprava a pokračujeme po proudu Lužnice až k rekreačnímu středisku (kempu). Zde máme možnost se rozhodnout, zda chceme jít delší zato pohodlnější a zajímavější cestou, nebo zda zvolíme kratší zato strmější variantu. My volíme delší cestu a pokračujeme doleva stále po žluté TZ. Podél trasy byla v roce 2017 vybudována křížová cesta, která začíná kousek od kempu a vede ke kapli Panny Marie Bolestné. Tvoří ji 14 zastavení ve formě reliéfů vytesaných do kamenných balvanů.

Kaple Panny Marie Bolestné z 19. století byla postavena na místě původní kapličky nedaleko svákovského pramene. Voda z pramene byla odpradávna považována za zázračnou a léčivou.Kousek od kaple odbočuje žlutá TZ doprava a po ní dojdeme ke Hradišti Svákov. Hradiště pochází pravděpodobně ze starší doby železné, podle pověstí zde mělo stát původní město Soběslav. Vidět můžeme zachovalý obvodový val.

Odsud už je to k rozhledně jen cca 200 metrů. Rozhledna je celodřevěná s výškou 13,5 metru, s vyhlídkovou plošinou vysokou 10 metrů nad zemí, na kterou vede 45 dřevěných schodů. Rozhledna je volně přístupná, bez poplatku. Ze zastřešené vyhlídkové plošiny je bohužel výhled omezen, vidět však můžeme vidět město Soběslav, okolní zvlněnou krajinu kolem Lužnice a také vrch Choustník se zříceninou hradu.

Pro návrat k autu volíme z rozcestí pod rozhlednou tentokrát tu kratší a strmější variantu (na rozcestí odbočit ze žluté TZ doleva do lesa) a po lesní cestě scházíme dolů ke kempu, kde se opět napojíme na žlutou TZ a dojdeme do cíle.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Ze Soběslavi přes zámek i rozhlednu do Košic

  • 11 - 15 km
  • 4 / 5

Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic

  • 0,5 km
  • 1 / 5

Hrad Choustník

  • 2 km
  • 2 / 5

Zámek Červená Lhota

  • 1 - 3 km
  • 2 / 5

Zřícenina Kozí hrádek

  • 0 - 0,5 km
  • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Křížovou cestou na rozhlednu Svákov

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.