Kostnice v obci Žinkovy (okr. Plzeň-jih)

Vytisknout s sebou

Městys Žinkovy najdete nedaleko krajského města Plzeň. V současné době žije něco málo přes 800 obyvatel. Žinkovy jsou nenápadnou západočeskou obcí, které je od Plzně vzdálená sedm kilometrů. Zajímavosti obce je kostel s kostnicí. Obě stavby působí kontrastně, neboť katolický kostel svatého Václava má docela pěkně zachovalou fasádu, zatímco budova kostnice nikoliv. Dějiny katolického kostela sahají až do středověku, takže kostel byl nejprve gotický, ale po rozsáhlém požáru v 18. století byl přestavěn do soudobé barokní podoby. Kostel působí malebně včetně věže s cibulovou bání a lucernou. Kostel je zasvěcen svatému Václavovi, takže by se očekávalo, že na stavbě bude nějaká připomínka na tohoto českého světce. Při bližším zkoumání zjistíte, že nad portálem je reliéf, který znázorňuje scénu zavraždění českého knížete. Další připomínka svatého Václava je uvnitř kostela, kde je k vidění oltářní obraz svatého Václava od Františka Horčičky z roku 1820.

Samotná kostnice, která není v dobrém technickém stavu, stojí na severozápadní straně bývalého hřbitova. Kostnice byla postavena v polovině 18. století. Budova kostnice v barokním má střechu zvonovitého tvaru. Střecha je pak završena pískovcovou piniovou šiškou. Zajímavosti kostnice je, že nemá žádná okna. Původní fasáda byla zřejmě bílo žlutá.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Nepomuk - malé město plné kultury

  • 1 - 6 km
  • 1 / 5

Ždírecká ZOO

  • 0,5 km
  • 1 / 5

Zřícenina hradu Skála

  • 4 km
  • 1 / 5

Zřícenina hradu Vlčtejn

  • 0 - 1 km
  • 3 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Kostnice v obci Žinkovy

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.