Celý týden s Čapky (okr. Hradec Králové)

Vytisknout s sebou

Tento výlet je spíše sadou tipů na výlety, za jeden den to určitě nestihnete :) Jedná se totíž o tip na výlet na celý týden s Čapky.

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem. Všichni tři jsou díky svému přístupu ke společnosti a vlastnímu životu synonymem pro odvahu, čest a spravedlnost. Bohužel doba především na sklonku jejich životů neměla pro tyto vlastnosti a postoje pochopení. Rádi bychom připomněli jejich odkaz nejen prostřednictvím jejich díla, ale i míst a vzpomínek, které se váží k našemu kraji.

Udělejte si výlet po Královehradeckém kraji, navštivte místa spojená se životem a dílem sourozenců Čapkových a užijte si tak celý týden s Čapky
Trasa a místa: http://bit.ly/2qUnYjx

1. Hradec Králové – Město s přívlastkem salon republiky a nositel ocenění Nejlepší město k životu.
Karel Čapek tu strávil svá studentská léta a zažil první lásky. S Hradcem proto už navždy budeme spojovat jeho první dílo – milostné Listy Anielce.

2. Žernov – Z Hradce Králové vyjeďte směrem na Českou Skalici a zastavte se v Žernově. Místní rozhledna vám poskytne výhled na celý kraj a na zámek v Ratibořicích a jeho okolí. V Žernově na statku se narodil tatínek Antonín Čapek, a protože na statku se hodně vyprávělo, často se vzpomínalo na bláznivou Viktorku od splavu. Helena Čapková zase do Žernova zasadila děj jedné ze svých pohádek, O babiččině zástěře.

3. Hronov – V hronovském mlýně trávili prázdniny Helena, Karel a Josef. Mlýn sice už svému účelu neslouží, stále ho tu ale najdete na cestě ve směru na Polici nad Metují. Jestli ale přece chcete zajít do mlýna, zkuste mlýn Dřevíček, který stále funguje a kde vás provede sám pan mlynář.

4. Úpice a Malé Svatoňovice – Výletním tempem pokračujte do Úpice, kde Čapkovi žili. V současnosti je vila rodiny Čapkových využívána jako policejní stanice, místní strážníci vás však rádi provedou. Připomínkou života Čapkových je pamětní deska na vile a také na stěně školy, kterou sourozenci Čapkovi navštěvovali. Za návštěvu stojí také unikátní hvězdárna – jedna ze dvou profesionálních hvězdáren v Královéhradeckém kraji.

Z Úpice přejedete do Malých Svatoňovic, kde se zastavíte v Muzeu bratří Čapků – rodném domě Karla Čapka. Expozice vám představí tvorbu obou bratrů, jejich literární i divadelní počiny a množství osobních věcí.

5. Žacléř – Z Malých Svatoňovic si zajeďte do Žacléře. Josef Čapek tu studoval na měšťanské škole před nástupem do školy ve Vrchlabí, aby se zdokonalil v němčině. Bydlel v hostinci Johannese Žižky – v tanečním sále. Nejradši na Žacléři měl výlety po okolí. Hostinec i školu v Žacléři snadno najdete – v současnosti slouží jako městská knihovna a mateřská škola. Na náměstí objevíte i pamětní desku Josefa Čapka.

6. Vrchlabí – Vrchlabí se stalo druhým domovem pro Josefa Čapka. Zajímavou prohlídku nabízí také Krkonošské muzeum, které sídlí ve čtyřech dřevěných domcích rekonstruovaných podle podoby původní městské zástavby.

7. Špindlerův mlýn a Sněžka - Přijedete-li do Špindlerova Mlýna, kde trávili společné chvíle Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, určitě zajděte do hotelu Savoy, kde i oni pobývali. Užijte si s dětmi krásnou přírodu a zpestřete si výlet výstupem na Sněžku z Pece pod Sněžnou, až už pěšky nebo lanovkou.

Více informací: www.karelcapek.cz

Pozn.: Trasa výletu je na mapce zachycena pouze schématicky.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

RC Víla Amálka - Každý pátek dopoledne můžete své děti přivést do herny RC Víla Amálka. V herně si můžete uvařit čaj, ohřát jídlo v mikrovlnce nebo zakoupit drobné obč...
Šimkovy sady - Malé dětské hřiště na okraji rozlehlého parku - Šimkových sadů. V parku najdete i několik pěkných jezírek, kaváru a také skatepark.
Šimkovy sady - Hřiště v parku v centru Hradce Králové.
Severní - Klasické sídlištní dětské hřiště mezi panelovými domy.
Markovická - Malé sídlištní dětské hřiště, pěkné čisté a udržované.
Gagarinova - Nově zrekonstruované sídlištní dětské hřiště.
Na Dubech - Hřiště s velkou sítí na lezení, prvky pro menší i větší děti. Od silnice je odděleno živým plotem.
Piletice - Zvířátkové hřiště v areálu Šrámkova statku.
U Freiwaldova jezu - Malé hřiště u řeky poblíž hlavní silnice. Vedle dětského hřiště se nachází malý bikepark a skatepark.
Kulturní dům Střelnice - Hrad s klouzackou, houpačky, výtah na kamínky, pískoviště. Stánek s občerstvením pro rodiče. Hned vedle velké parkoviště.
Na Pláni - horní stanice lanovky Svatý Petr - Pláň - Nedávno vybudované venkovní dětské hřiště u horní stanice lanovky Na Pláni. Kromě krásných výhledů tu najdete spoustu herních prvků, kde se vyřádí dět...
Rainbow - Středně velké dětské hřiště s posezením pro dospělé a spoustou atrakcí pro děti.
Špindlerův Mlýn - Pod hotelem Horal - Dětské hřiště pod hotelem Horal ve Svatém Petru nabízí nejen vyžití pro děti, ale i příjemný rozhled pro dospělé - krásné výhledy na sjezdovku Stoh, n...
Špindlerovská - Starší a dost zanedbané dětské hřiště v samotném centru Špindlerova Mlýna. Herní prvky jsou kovové, pískoviště je velmi zanedbané a v létě 2018 bez pí...
Horská - Starší dětské hřiště u panelových domů na travnaté ploše. Některé herní prvky už mají nejlepší léta za sebou, některé ještě děti plně využijí.

Kam na výlet v okolí

Katedrála svatého Ducha v Hradci Králové

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Historická radnice v Hradci Králové

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Empírové schodiště v Hradci

 • 0 - 0,5 km
 • 3 / 5

Za výhledy z Bílé věže

 • 0 - 0,5 km
 • 5 / 5

Jiráskovy sady

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Obří akvárium Hradec Králové

 • 0 km
 • 1 / 5

Odpolední výlet na rozhlednu Milíř

 • 6 km
 • 2 / 5

Zoopark Stěžery

 • 0,5 - 1,5 km
 • 1 / 5

Zoopark Stěžery

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Podorlický skanzen Krňovice

 • 0 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Celý týden s Čapky

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací