Bývalá věznice v Uherském Hradišti (okr. Uherské Hradiště)

Vytisknout s sebou

Bývalá věznice v Uherském Hradišti je významnou památkou, která připomíná smutná léta násilí a teroru dvou totalitních režimů minulého století. Jedná se o ojedinělý objekt svého druhu na území naší vlasti. Bývalou věznici najdete na ulici Politických vězňů. Vstup do věznice není bezbariérový.

Bývalá věznice v Uherském Hradišti je zapsána jako památka v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky. Jedná se o prostornou novorenesanční stavbu justičního paláce s nechvalně známým vězením. Celý komplex byl postaven v letech 1891 až 1897 jako první areál mimo obvod střežené pevnosti. Jednání o vybudování krajského soudu s arestem byla zahájena už roku 1880. Hradišťský obecní výbor rozhodl dát na stavbu pozemky a zaplatit k jejich úpravě 40 000 zlatými. Roku 1884 se komise zodpovědná za stavbu dohodla s městem o umístění v místě, na níž do současnosti chátrající věznice stojí.

V letech 1892 až 1897 pak byl osvědčenou firmou Nekvasil postaven zbrusu nový justiční palác s věznicí. Současný stav věznice není dobrý. Jedná se o chátrající objekt, který je zhruba dvakrát či třikrát do roka zpřístupněn veřejnosti. Jedinou připomínkou toho, co se za zdmi kárnice dělo, je malý pomník se jmény 29 umučených lidí.

V chátrajícím areálu by však v nejbližší době mělo vzniknout muzeum totality. V současné době město Uherské Hradiště připravuje ve spolupráci se spolkem Memoria a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových zajímavé komentované prohlídky věznice. Komentovaná prohlídka je zdarma a koná se vždy v předem vypsaných termínech, které najdete na webu města.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Nenašli jsme žádné výlety, které začínají v blízkém okolí tohoto výletu. Pokud víte o nějakém zajímavém cíli dejte nám vědět.


Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Bývalá věznice v Uherském Hradišti

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací