Nesmeky nebo mačky na hory? Co si vybrat?

24.11.2022

První otázka, na kterou je třeba odpovědět, zní: která z těchto dvou možností je nezbytná? Kterou z nich si vyberete, není otázkou preferencí, ale záleží na typu turistiky, kterou provozujete, a na typu terénu, který prozkoumáváte.

Turistické nesmeky na boty jsou nezbytnou součástí zimní výbavy. Díky jejich kompaktním rozměrům je lze snadno přenášet v malém batohu na celodenní túry.

Nesmeky jsou užitečné nejen v zimě, ale také na konci podzimu a začátkem jara, kdy se na stezce můžeme setkat s ledem. Jednoduchá konstrukce turistických nesmeků umožňuje jejich velmi snadné použití. Díky univerzálnímu systému upínání je lze použít s většinou turistických bot a dokonce i se zimními botami.

Mačky a nesmeky

Ve vysokých horách, jako jsou Tatry nebo Alpy, jsou turistické mačky naprosto nezbytné a v kombinaci s vhodnými botami a cepínem zaručují maximální bezpečnost. Nesmeky jsou naopak určeny pro turistické stezky s nízkým sklonem a rovné cesty. Jsou ideální do míst, kde nehrozí pád ze stěn a sesunutí do propasti. Jsou ideální pro pěší turistiku v lehčím terénu, kde se může vyskytovat led. Nesmeky na boty jsou vhodné také pro překonávání údolí a cest v nízkých nadmořských výškách. Jsou také ideální na rovné stezky a lesní cesty, kde je potřeba přilnavost na zledovatělém, nestabilním povrchu.

Turistické mačky na stezky

Mačky na trekové boty jsou pokročilejší konstrukcí pro chůzi po zasněžených nebo zledovatělých stezkách. Pokud chodíte po zcela rovných stezkách, postačí vám nejjednodušší modely se čtyřmi nebo šesti hroty. Tyto turistické mačky jsou obvykle vybaveny řemínky. Jejich hlavní předností je velmi jednoduchá konstrukce a nízká hmotnost. Další výhodou je jejich kompaktní velikost. Pokud je trasa nakloněná, je třeba použít horolezecké mačky. Mají větší počet hrotů a přední hroty jsou nastaveny ve správném úhlu. Jejich konstrukce se skládá ze dvou panelů s ostrými hroty, jednoho v přední a druhého v zadní části boty. To zajišťuje dobrou přilnavost při pohybu do kopce i z kopce. Mačky tohoto typu vyžadují pokročilou horolezeckou obuv se speciálními inserty na špičce a patě.

Nesmeky na běžecké boty

Nejlehčí model nesmeků byl vynalezen s ohledem na běžce. Bez nich je trénink na zledovatělém zimním povrchu často nemožný. Modely určené pro běžce se vyznačují ultralehkou, kompaktní konstrukcí, která se snadno vejde do kapsy bundy. Nesmeky na běžecké boty mají také intuitivní systém on/off, který umožňuje jejich rychlé nasazení v případě potřeby. Pokud jde o běžecké nesmeky, je velmi důležité zajistit optimální přizpůsobení obuvi, která se obvykle vyznačuje vysokou mírou flexibility. Nesmeky složené z několika panelů s hroty se snadno ohýbají a umožňují přirozený pohyb nohy při běhu.

Nesmeky na boty s hroty

Nejjednodušší nesmeky vypadají jako návleky na boty s krátkými hroty. Jsou nejlepším řešením pro zledovatělou půdu, kde není sníh. Nejlepší řešení pro chůzi po zledovatělém povrchu ve městě nebo na rovných cestách. Modely navržené speciálně pro každodenní obuv vám umožní vykonávat každodenní úkoly s maximální přilnavostí na ledu.

Doporučili byste někomu tento článek? Sdílejte ho na svém Facebooku!
Všechny články

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.