Jak se ze švestek stane slivovice

30.07.2018

Tak jste si ji konečně dovezli domů. Průhlednou tekutinu v demižonu, která krásně řetízkuje, když se nalije do sklenice. A ta vůně! Stačí kapku promnout mezi dvěma prsty a už cítíte to jemné aroma švestek. Ano, řeč je o domácí slivovici, jejímuž pálení se věnují hlavně na Valašsku a Slovácku. Tak, jak je pro Čechy typické pivo, pro Moravu je tradičním alkoholickým nápojem jmenovaná slivovice.

Ani švestka nazmar

Není nad to, když se stromy švestkami jen modrají. To se Valaši a moravští Slováci tetelí blahem a plody pečlivě sbírají a ukládají do připravených dřevěných nebo plastových sudů, v nichž dochází ke kvašení. Ani jedna švestka přitom nesmí přijít nazmar. Byla by to věčná škoda. Doba kvašení je závislá na teplotě, cukernatosti plodů i množství v jednom sudu. Potom se správně vykvašené ovoce pálí v pálenici. Pozor na to, abyste místo kvasu nevyrobili spíše ocet. To by pak vaše práce byla celá znehodnocená. Ale zkušený sběrač švestek a výrobce domácího kvasu většinou už pozná, jak má správný kvas vypadat. A ti nezkušení se poučí a příště si již dají pozor.

Výroba slivovice není příliš složitá, ale musí se to umět

Destilát se ze švestkového kvasu v palírně pálí dvakrát. Ideální je pak ho naředit na 50 až 51 %, při nichž je slivovice lahodná a voňavá. Když je čerstvě vypálená, mívá ostřejší chuť, a proto je lepší ji nechat v klidu uležet po dobu několika měsíců nebo i let. Slivovice se samozřejmě vyrábí nejen v malých pěstitelských pálenicích, ale také průmyslovou výrobou, během níž se nechává uležet v dubových sudech. To pak získává typickou zlatavou barvu, ne nepodobnou koňaku.

Čeští výrobci slivovice patří mezi špičku

Mezi významné české výrobce slivovice patří firma Rudolf Jelínek. Na trhu jsou však k dostání slivovice i od jiných producentů, jejichž produkty patří k tomu nejlepšímu. Chcete-li ochutnat kvalitní destilát ze švestek, zkuste navštívit internetové stránky e-shopu Pan Alfréd. V klidu domova objednáte, a jste-li z Prahy, zboží vám přivezou dokonce zdarma.

Doporučili byste někomu tento článek? Sdílejte ho na svém Facebooku!
Všechny články

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací