Zámek Svijany (okr. Liberec)

Vytisknout s sebou

Na okraji Českého ráje, blízko Turnova a dálnice D10, najdete místo pro hezkou zastávku - Svijany. Je zde vyhlášený pivovar, ale také nově zrekonstruovaný zámek, který je přístupný od roku 2016. Mimo zámeckých prohlidkových expozic stojí za návštěvu zámecká zahrada. Pokud máte android, tak si stáhněte aplikaci Svijanský zámek a můžete pak v zámku i na zahradě na místech s ikonou oka vidět 3D artefakty a další rekonstrukce nálezů, tak jak je přibližují archeologové.

Zámek nabízí i ubytování, tak i restauraci a dětské hřiště, takže zde můžete strávit dost času. Často se zde konají různé slavnosti/akce a tak si před návštěvou zkontrolujte kalendář akcí na www.zameksvijany.cz.

Něco málo z historie: V roce 1345 zakládají cisterciáčtí mniši z kláštera Hradiště hospodářský dvůr, na kterém se v 16. století vaří pivo. Rok 1564 bývá spojován s první zmínkou o vaření piva v pivovaru ve Svijanech. Vaření piva a zakládání hospod zvyšovalo finanční výnosy panství. V roce 1567 dojde k dělení majetku mezi Vartemberkovými syny a o objektu se poprvé mluví jako o svijanském sídle. V témže roce započíná stavba zámku ve Svijanech, která je dokončená za 11 let v roce 1578.

Po smrti majitele panství Jaroslava z Vartemberka získává Svijany i s pivovarem Jáchym Ondřej Šlik. Ten ve 20. letech 17. století nechá vyzdobit rytířský sál v západním křídle nádhernými renesančními malbami, které byly v minulosti překryty jednoduchým nátěrem, a zcela se na ně zapomnělo. Znovuobjeveny byly až při současné rekonstrukci. Původní šlikovská výmalba je dnes zrestaurována včetně malovaných erbů rodů. Ve východním poli je objeven znak matky Jáchyma Ondřeje Šlika Anny ze Sunecku. Směrem k západu následují znaky jeho manželek, Anny z Kolowrat, Anny ze Smiřic a Voršily z Oppersdorfu. V prvním poli byl původně znak Jáchyma Ondřeje Šlika, který je odstraněn při přestavbě rytířského sálu na kapli sv. Jana a Pavla v roce 1768. Jáchym Ondřej Šlik je jako první z 27 pánů popraven roku 1621 na Staroměstkém náměstí a posmrtně mu je ještě useknuta ruka. Teprve až po roce jsou tyto ostatky pohřbeny.

Po jeho smrti v roce 1623 získá panství Albrecht z Valdštejna. Valdštejnové jsou zdatní obchodníci a za nich se i pivovaru dařilo. Zámek je přestavěn a stavebně upraven a rozšířen byl i sousední pivovar. Hospodaří tu až do roku 1820. V tomto roce kupuje svijanské panství i se zámkem a pivovarem kníže Karel Alain ze šlechtického rodu Rohanů. Za Rohanů je zámek včleněn k sychrovskému panství a slouží jako sídlo vrchnostenského úřadu a k ubytování úředníků.

Roku 1892 si sládek Antonín Kratochvíle pronajímá od Rohanů pivovar a roku 1909 si ho dokonce od Alaina Rohana kupuje. Rodinná dynastie Kratochvílů působila ve svijanském pivovaru až do roku 1939, kdy náročné investice a důsledky hospodářské krize vedou Antonína Kratochvíle mladšího k dražbě pivovaru a v té ho opět získává kníže Alain Rohan.

Po roce 1945 byl zámek i pivovar Rohanům zkonfiskován a později znárodněn. Zámecké prostory jsou brzy necitlivě přestavěny na zaměstnanecké byty zdejšího pivovaru. Od té doby zámek postupně chátrá. V roce 1990 vzniká státní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou, jehož součástí je i celý areál. V roce 1997 se stává součástí a. s. Pražské pivovary. Svijanský pivovar se dostává do odbytové krize a hrozí jeho uzavření.

Změna pro pivovar rovnající se téměř zázraku přichází v roce 1998, kdy vzniká společnost Pivovar Svijany, s. r. o., která se stává novým vlastníkem. Díky usilovné práci a víře v tradiční způsob vaření piva se pivovaru začíná blýskat na lepší časy. Velkou zásluhu na tom má bývalý sládek a později ředitel František Horák. Ve Svijanech se pivo stále vaří dvourmutově, zlatý mok tu kvasí v otevřených kádích na spilkách a pomalu zraje v ležáckých sklepích při nízkých teplotách. Pivovar se řadí mezi významné zaměstnavatele v regionu, stále zde platí, že nejlepší pivovarskou práci odvádějí lidé.

V roce 2013 Pivovar Svijany získává chátrající zámek a rozhodne se jej zachránit, což se mu za přispění grantu z EHP a Norských fondů povedlo. V průběhu rekonstrukce a archeologického průzkumu byly objeveny vzácné nálezy jako 3 000 let stará bronzová jehlice nebo tajná chodba v podzemí zámku. V současnosti je zámek Svijany přístupný veřejnosti, která si zde může prohlédnout expozici archeologie, o historii zámku a okolí, o historii pivovarnictví a lazebnictví, podzemí, starou a novou zámeckou kapli a další.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Příšovice lll. - Dřevěné dětské hřiště
Příšovice ll. - Dětské hřiště u čerpací stanice
Příšovice - Nové dětské hřiště

Kam na výlet v okolí

Staré hrady u Příhraz

 • 3 km
 • 3 / 5

Drábské světničky z Krásné vyhlídky

 • 3 - 4 km
 • 3 / 5

Zřícenina Kozlov v Českém ráji

 • 2 km
 • 4 / 5

Přírodní památka Vústra

 • 2 - 3 km
 • 2 / 5

Drábské světničky

 • 2 - 8 km
 • 3 / 5

Skalní město Příhrazské skály v Českém ráji

 • 5 km
 • 4 / 5

Zřícenina zámečku Zásadka

 • 0 - 1 km
 • 2 / 5

Státní zámek Sychrov

 • 0 - 3 km
 • 1 / 5

Na skalní hrad Chlum-Kozlov přes jezírko Vústra

 • 5 km
 • 2 / 5

Kopicův statek

 • 10 - 11 km
 • 3 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámek Svijany

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.