WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Zámek Manětín (okr. Plzeň-sever)

Zámek Manětín najdeme v centru stejnojmenné obce severně od Plzně. Pro svůj vzhled bývá často označován jako perla baroka západních Čech. Vznikl přestavbou středověké tvrze koncem 16. století, kdy dostal renesanční podobu. V září roku 1712 byl zámek zasažen velikým požárem, který zničil i značnou část města. Po něm byla zahájena vlastníkem Václavem Josefem Lažanským radikální přestavba, která vtiskla zámku barokní podobu. Při přestavbě byl zámek také výrazně rozšířen, přistavěna byla budova s hospodářským dvorem.
Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován a přidělen Státním statkům a lesům, stal se sídlem ředitelství lesního závodu a byly zde byty pro jeho zaměstnance. V roce 1959 pak byla aspoň část zámku (prostory bývalé knihovny) zpřístupněna veřejnosti a bylo zde otevřeno místní muzeum, jehož sbírky se postupně rozšiřovaly a doplňovaly.

V roce 1988 převzalo budovu zámku Okresní muzeum a byla zahájena rekonstrukce. Od 1. ledna 2002 je manětínský zámek s areálem parku prohlášen Národní kulturní památkou a je v péči Národního památkového ústavu. Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý zámecký park s barokní zahradou a kašnou.

Při prohlídce zámku se seznámíte se životem rodu Lažanských, uvidíme barokní nábytek, portréty majitelů i zajímavé fresky na stěnách, projdeme si jednotlivé pokoje včetně jídelny, knihovny, budoáru a dalších. Prohlídka trvá necelou hodinu.

Vstupné: dospělí 110 Kč, zlevněné 80 Kč.

Bližší bromace o otevírací době a zámku samotném najdete zde: www.zamek-manetin.cz

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Manětín - Hřiště je koncipováno spíše pro starší děti (obtížnost vylezení na skluzavku). Chybí pískoviště. Cca 1 min chůze z hřiště je zámecký park a restaurace...

Kam na výlet v okolí

Klášter Plasy

  • 0 - 3 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámek Manětín