Klášter Plasy (okr. Plzeň-sever)

Vytisknout s sebou

Je krásně a tak se vydáváme na výlet do areálu kláštera Plasy. Parkujeme přímo v sousedství kláštera u hlavní silnice, je zde veliké bezplatné parkoviště. Areál představuje rozsáhlý komplex budov prvního cisterciáckého kláštera v Čechách, jehož historie započala v roce 1144. Některé budovy ještě na svou rekonstrukci čekají, ale některé jsou již nádherně opravené. Více info na www.klaster-plasy.eu

Kupujeme v pokladně lístky na prohlídku Kostel, kterou si vybíráme, protože trvá jen 30 minut (máme malé děti). Určitě se sem ale vrátíme, abychom si prošli i okruh "Konvent", který trvá 50 min. a je pro děti zpestřen hledáním 11 hadů. Než nám začne prohlídka (v celou hodinu), máme dost času udělat okruh kolem celého areálu, který nás nadchne (lze absolvovat i s kočárkem či odrážedlem).

Poté už čekáme v hlavní chodbě budovy s pokladnou na začátek prohlídky. Románský kostel Nanebevzetí Panny Marie je skutečná rarita, průvodkyně je příjemná a prohlídku nakonec v klidu zvládne i náš 3letý mrňous.

Pak jen přecházíme do protější budovy bývalého pivovaru, kde je Expozice stavitelství. Jedná se o nádherně propracovanou expozici, která nás prostřednictvím modelů, ukázek a autentických multimediálních exponátů seznamuje s konstrukčními principy, materiály, stavebními řemesly atd. Je to opravdu úžasně zajímavé a rozhodně to chce si na to udělat dost času. Nelze se divit, že tato expozice se dočkala několika ocenění - Muzejní počin roku 2015, Cena hejtmana.

Ocenili jsme i to, že je myšleno na děti, které zde mají stavební hřiště, což je skvělá herna s možností stavět s různými typy kostek, skládat mozaiky, hrát si na interaktivní tabuli třeba puzzle apod. Děti to to opravdu baví (a vlastně i nás) a my máme možnost se vystřídat a v klidu prohlédnout expozici.

Nakonec jdeme i do Klášterního pivovaru - úžasně udělané restaurace, kde ochutnáváme místní pivo - mají širokou nabídku (dáváme si Medák a chutná nám moc a hned si kupujeme i nějaké lahve s sebou). Děti si daly domácí limonádu a byla také moc dobrá.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Plasy - Pěkné hřiště hned vedle přírodního koupaliště. Také je zde možnost využití hřiště na plážový volejbal.
Plasy - koupaliště - Jedna část hřiště s lanovou prolézačkou, dvěma pružinovými houpačkami, kolotočem, počítadlem a tabulí. Druhá část se skluzavkou je na druhé straně kou...

Kam na výlet v okolí

Rozhledna Radost

 • 1,5 km
 • 2 / 5

Hromnické jezírko

 • 1 km
 • 3 / 5

Zámek Manětín

 • 0 km
 • 1 / 5

Zřícenina hradu Libštejn

 • 3 km
 • 4 / 5

Zřícenina hradu Krašov

 • 2 km
 • 3 / 5

Air Park Zruč-Senec

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Za zvířátky do farmaparku U Toma

 • 0 km
 • 1 / 5

Rozhledna Krkavec

 • 0 - 12 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Klášter Plasy

8.05.2020

Krasne místo pro celodenní rodinný výlet. Navštívit zde můžete klaster (pro větší deti i s cca hodinovou prohlídkou), nove otevřené Centrum stavitelství, ZOO Plasy, nebo si jen udělat prochazku, dáte si oběd,... Doporučuji:-)

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.