Švamberk a Dvůr Krasíkov (okr. Tachov)

Vytisknout s sebou

Výlet na vrch Krasíkov se zříceninou hradu Švamberk a kostelem sv. Máří Magdaleny je vhodný pro rodinu s dětmi, které již nepotřebují kočárek. Pod vrchem je menší parkoviště, ze kterého vede lesní cesta až pod vrchol kopce, kde se mění v pěšinu. Po výstupu na kopec se dostanete na travnaté prostranství s pěkným pohledem na kostel. Za ním pokračuje cesta až ke zřícenině, na níž je nově vybudovaná plošina, ze které je vidět do širokého okolí plného luk a lesů.

Pod kopcem se nachází statek s penzionem, bistrem, mydlárnou a sýrárnou. Děti hlavně ocení možnost volné prohlídky zvířat žijících na statku, kterým mohou nabídnout zakoupený pamlsek. Ve dvoře jsou krávy, osel, lamy, ovce, kozy, nutrie, koně, vepři, kachny a slepice. V průběhu roku se ve dvoře koná mnoho společenských akcí.

Krasíkovský vrch byl osídlen již v pravěku a první písemná zmínka o místě je z roku 1227. Ve středověku byl na kopci postaven hrad, který vlastnil rod Švamberků a první zmínky o sousedním kostele jsou r roku 1342. Kopec byl centrem dění pro široké okolí až do období třicetileté války, která zpustošila celou zemi a zapříčinila zánik mnoha hradů po celém našem území. Stejný osud potkal i Švamberk, který v roce 1646 obsadilo švédské vojsko. V roce 1659 zemřel Jan Bedřich, poslední Švamberk žijící na českém území a od té doby hrad chátrá.

V současnosti je dominantou kopce kostel a centrem zábavy je přilehlý statek. Výlet si také můžete zpestřit výstupem na blízký Ovčí vrch.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Klášter Teplá

  • 0 - 2 km
  • 2 / 5

Procházka po obci Teplá

  • 2 - 3 km
  • 2 / 5

Rozhledna Bohušův vrch

  • 0 - 1 km
  • 3 / 5

Planá - Galerie ve věži

  • 0 - 1 km
  • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Švamberk a Dvůr Krasíkov

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.