Staré hrady (okr. Jičín)

Vytisknout s sebou

Přijíždíme k hradu autem (lze i autobusem – zastávka je hned u hradu). Aut je zde spousta a parkují všude kolem, kde se dá. Platíme parkovné (60,- Kč) a jsme nasměřováni na volné místo do dvora přímo naproti hlavnímu vstupu do hradního areálu. Proudí zde spousty lidí, až je toho občas na nás moc. Když se konečně propracováváme k pokladně, která je až za hlavním nádvořím, stojíme ve frontě na vstupenky. Pokladní jsou stylově oblečení v kostýmech a moc příjemní, přesto jak jsou obsluhováni zároveň i další návštěvníci, je nutné na sebe trochu křičet, než se domluvíme, na který okruh chceme a kolik nás je a kolik je našim dětem. Škoda, že zde není nějaká informační tabule s přehledem prohlídkových okruhů a vstupného, aby si to člověk mohl v klidu rozmyslet, když stojí ve frontě… Doporučujeme si to předem nastudovat na internetových stránkách www.starehrady.cz, které jsou velmi dobře udělané a přehledné.

Staré hrady mají v podstatě v nabídce tyto tři hlavní prohlídkové okruhy: okruh „POHÁDKA I. - Zámecké pohádkové sklepení“, okruh „POHÁDKA II. - Hradní pohádková půda“ a okruh „Hrad a zámek s Dračí čarodějnou královskou komnatou“. Vstupné na každý okruh stojí 115,-/dospělý a 65,-/děti 2-11let. Máme dvě malé děti, tak vybíráme okruhy Pohádka I a II. – platíme tedy celkem 720,- Kč. Dostáváme zdarma vstupenku i do „Čarodějné Bestyjoly“ a pro každé dítě jednu omalovánku.

Krátce po zakoupení vstupenek nám začíná první okruh, takže nejdříve spěcháme ke vstupu do sklepení. Průvodcem je nám sympatický mladý rytíř, představuje nám celou řadu pohádkových obyvatel sklepních prostor, kteří mají vtipná jména (např. skřítci Tvoříčkové a Ničemníčkové, princezna Ráchanda, drak Třífrňák aj.). Povídání průvodce je vtipné a pro děti zajímavé, mají tu na co koukat, často mají něco uhodnout apod. Prohlídka rychle ubíhá a celou dobu to i naše malé děti baví. Na konci jsou všechny děti odměněny bonbonem, pro který si musejí sami sáhnout do tajemného pytle, kde mohou dle slov rytíře/průvodce najít cokoli od švábů, pavouků apod.

Cestou od sklepení míjíme klece s ptáky, kteří jsou všichni jen bílí včetně pávů, což nás velice udiví. Na vstupním nádvoří je stánek s občerstvením, WC (zdarma), možnost zakoupit tematické suvenýry apod. Sedáme si na lavice a dáváme si grilovaná uzená kuřecí stehna a kukuřici.

Pak si děti chvíli zařádí na prolézačce, což je vlastně taková velká klec. Do prohlídky půdy zbývá ještě čas, tak jdeme do Čarodějné Bestyjoly, kam jsme díky tomu, že máme zaplacené dva okruhy, dostali vstupenky zdarma. V Bestyjole, což je vlastně taková stáj, jsou další pohádkové postavy (skřítci, pavouci apod. a také pár živých zvířat (kozy, ovečky, králíci aj.). Před Bestyjolou je možnost zastřílet si z luku do terčů, ale od Bílé paní se dozvídáme, že si musíme nejdříve zakoupit dukát u nedalekého rytířského stánku (za 50,- Kč). Vzhledem k frontě a nedostatku času to ale vzdáváme.

Pak už spěcháme na nádvoří před pokladnu, kde na nás čeká sympatická čertenice (kříženec čerta a čarodějnice). Nejdříve dochází k výuce letání na koštěti, abychom mohli vyletět do horního okna na prohlídku půdy. Skupina dostává dřevěná košťata s různými motivy (myš, netopýr, prase apod.) a nacvičuje, jak na koště nasednout atd. Tato část je sice vtipná, ale pro menší děti, dle našeho názoru, zbytečně zdlouhavá (náš syn to asi v půlce vzdává). Pak už konečně vycházíme po schodech nahoru. Velký půdní prostor je opět „vybaven“ pohádkovými postavami a motivy. Je to vše pěkně propracované a i výklad průvodkyně je opět vtipný a pro děti zábavný, že prohlídka opět rychle ubíhá, aniž by to děti začalo nudit. Na konci jsou opět odměněny.

Je tu na náš vkus trochu moc lidí – na prohlídky se chodí v poměrně velké skupině, což zejména ve sklepení činí občas potíž, aby malé dítě vše vidělo (i když se průvodci snaží to koordinovat – aby šly malé děti dopředu…). Celkově se nám tenhle výlet líbil, pohádkové prohlídkové okruhy jsou perfektně propracované a personál profesionální. Na nádvoří vás neustále míjí různé postavy v kostýmech (rytíři, princezny, čarodějnice, čerti) - děti často někdo z nich osloví s něčím vtipným nebo se jich ptají, jak se jim tam líbí a můžete se s nimi vyfotit apod.. Pokud máte opravdu malé děti (a nebo nechcete tolik utratit), stačí asi jen jeden okruh a další nechat na příště. Prohlídky nelze absolvovat s kočárkem, ale do areálu (nádvoří) se s ním dostat lze.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Víceúčelové hřiště Sedliště - Hřiště je určeno na různé míčové sporty. Najdete ho vedle obecního úřadu.
Sedliště - Dětské hřiště je poblíž obecního úřadu.

Kam na výlet v okolí

Dětenice - zámek, středověká krčma, pivovar

 • 0 - 3 km
 • 1 / 5

Naučná stezka Okolo Klenice za hrou a poučením

 • 9 km
 • 3 / 5

Ze Sobotky na zámek Humprecht

 • 2 - 4 km
 • 1 / 5

Zámek Humprecht ze Sobotky

 • 2 - 3 km
 • 3 / 5

Naučná stezka Holské rybníky

 • 4 km
 • 2 / 5

Prachovské skály

 • 2 - 8 km
 • 3 / 5

Kolem Prachovských skal na zříceninu hradu Pařez

 • 6 - 7 km
 • 4 / 5

Na zříceninu hradu Trosky z Mladějova

 • 5 - 10 km
 • 3 / 5

Z Prachova na Bradu a zpět

 • 4 - 5 km
 • 5 / 5

Kostel sv. Ignáce z Loyoly

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Regionální muzeum a galerie v Jičíně

 • 1 km
 • 2 / 5

Muzeum Radka Pilaře

 • 0 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Staré hrady

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.