Skanzen Přerov nad Labem (okr. Nymburk)

Vytisknout s sebou

Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem nám na přenesených objektech lidové architektury včetně zařízených interiérů přibližuje život a kulturu venkovského lidu z oblasti středního Polabí od poloviny 18. do poloviny 20. století.

Vznik národopisného muzea v Přerově nad Labem je datován ke konci 19. století, kdy majitel přerovského panství arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský nechal upravit starobylou panskou kovárnu a rychtu na staročeskou chalupu, ve které byly vystaveny národopisné předměty, opatřené v obci a jejím blízkém okolí. V roce 1967 přešla národopisná expozice ve „staročeské chalupě“ pod správu Polabského muzea v Poděbradech a začal se budovat „tzv. polabský skanzen“.

Do okolí „staročeské chalupy“ byly postupně přeneseny vybrané lidové stavby i drobné objekty, kterým na původním místě hrozil zánik. V sedmdesátých letech 20. století se staly součástí polabského skanzenu další panské stavby – myslivna s hospodářským dvorem a bývalá bednárna s přilehlými zahradami. Součástí polabského skanzenu je i stará škola, kde se v letech 1849-1883 skutečně učilo, chodily sem děti do dvoutřídky. Dnešní inventář pochází z několika škol na Nymbursku. Krásná je také roubená chalupa z osady Draho u Chleb nedaleko Nymburka z roku 1766. Ve světnici hospodáře se právě peče, celá expozice je totiž věnovaná jídlu. Nechybí zde ani expozice zahrádky našich babiček.

Národopisné expozice jsou v jednotlivých chalupách doplněné krojovanými figurínami. Objekty jsou uspořádány tak, aby co nejvěrněji připomínaly rozmístění chalup ve středočeské vesnici a působily tak přirozeným dojmem.

Ve skanzenu v Přerově nad Labem se v současné době nachází 33 objektů – z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly.

Ve skanzenu se pravidelně pořádají kulturní akce s doprovodným programem – v dubnu s tématikou „Jaro na vsi“ a v prosinci „Lidové Vánoce“.

Aktuální informace o otevírací době, výši vstupného a aktuálních akcích zde:
http://www.polabskemuzeum.cz/prerov-nad-labem/kontakty

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Stará Boleslav

  • 0 - 2 km
  • 2 / 5

Brandýs nad Labem - krátký okruh

  • 3 - 5 km
  • 1 / 5

Svíčkárna Rodas

  • 1 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Skanzen Přerov nad Labem

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací