Po stopách židovské kultury v Praze (okr. Praha 1)
Vytisknout s sebou
Židé se do hlavního města stěhovali již od 10. stol. Jejich osídlení bylo soustředěno v městské části Josefov. Významně přispěli k místnímu kulturnímu bohatství. Zdejší populace patří k nejstarším a nejznámnějším ve střední Evropě.
V Praze se nachází mnoho významných památek, já bohužel nestihla navštívit všechny, uvedu proto jen pár a jejich stručný popis.
Asi nejkrásnější, ale také nejmladší - Španělskou synagogu najdeme na ulici Vězeňská. Byla zbudovaná v 19.stol na místě nejstarší pražské židovské modlitebny. Uvnitř si můžete prohlédnout expozici o židovské kultuře a také bohatě zdobený interiér, kde převažují orientální motivy - zdobené a zlacené prvky inspirované islámskou kulturou. Dále také barevné vitráže, nádherná řezbářské práce na dveřích nebo na zábradlí.
Staronová synagoga se nachází blízko Pařížské ulice. Pochází ze 13. stol a je nejstarší synagogou v Česku a také nejstarší dochovanou synagogou v Evropě. V Praze patří synagoga k nejkrásnějším gotickým památkám. Byla také hlavní sanagogou pražské židovské obce. Podle legendy je zde ukryto tělo legendárního golema.
Klausová synagoga byla postavená v 17.stol v barokním stylu. Je druhá hlavní synagoga pražské židovské obce. Dnes je v ní umístěna expozice Židovského muzea.
Na židovském hřbitově se nachází asi 12 tisíc náhrobků a okolo 40 tisíc rituálně uložených ostatků. Nejstarší náhrobek pochází z 15. stol. Nejvýznamnější osobou zde pohřbenou je učenec a pedagog rabi Löw. K dalším synagogám v Praze patří mj. Pinkasova synagoga, Vysoká synagoga, Maiselova nebo Jubilejní.
Hodnocení:
Zpět na mapu / seznam výletů


- Turistický region
- Praha
- Délka výletu
- 0,5 - 2 km
- Náročnost
- 2 / 5
- Časová náročnost
- 1 - 3,5 hod.
- Typ trasy
- start a cíl jinde
Zajímavosti, které lze na výletě vidět