WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Panský pivovar v Paskově (okr. Frýdek-Místek)

Panský pivovar v Paskově má své kořeny hluboko v historii, první zmínky o vaření piva na tomto místě pocházejí už ze 13. století. Pivovar byl založen jako vrchnostenský v roce 1518 a sloužil jako důležitý zdroj příjmů pro majitele panství díky povinnému odběru piva od okolních obyvatel. Během 17. a 18. století pivovar prošel několika modernizacemi, včetně významné přestavby v roce 1717, a později zde vznikla sladovna a další provozy. Na přelomu 19. století dosáhla výroba piva až třinácti tisíc hektolitrů ročně a značka „A la Pils“ si získala pevné místo mezi místními i širšími zákazníky.

Poslední várka piva v původním pivovaru byla uvařena v roce 1913, poté byl areál využíván jako sladovna a skladiště. Část budov byla v polovině 20. století zbourána a zbytek areálu postupně chátral. V roce 2017 však areál koupil soukromý majitel a zahájil obnovu výroby piva. Od roku 2018 se zde opět vaří jak spodně, tak svrchně kvašené pivo. Nová varna pojme tisíc litrů a ležácké tanky mají kapacitu dva tisíce litrů, což umožňuje stabilní výrobu několika druhů piv včetně sezónních speciálů.

Pivovar nabízí piva jako světlou desítku, polotmavý ležák „Borloch“ a tmavý speciál „Perkajst“, inspirovaný místní hornickou tradicí. Součástí areálu je i plánovaná restaurace, pivní lázně a penzion. Panský pivovar v Paskově tak představuje úspěšné spojení dlouhé tradice s moderním přístupem a znovuoživením regionálního pivovarnictví, které láká milovníky piva i historii.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Staříčský okruh

  • 12 - 13 km
  • 2 / 5

Bazilika Navštívení Panny Marie

  • 0,5 - 1,5 km
  • 1 / 5

Větrný mlýn v Brušperku

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Rozhledna Okrouhlá

  • 1 km
  • 1 / 5

Kaplička v Hájku a ulice Hluboká

  • 1 km
  • 1 / 5

Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku

  • 0 km
  • 1 / 5

Kostel sv. Jiří v Brušperku

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Galerie Věž

  • 0,5 - 1,5 km
  • 4 / 5

Náměstí v Brušperku

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Přehrada Olešná

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Aquapark Olešná

  • 0 km
  • 1 / 5

Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Panský pivovar v Paskově