Město Ivančice (okr. Brno-venkov)

Vytisknout s sebou

Ivančice – jsou město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Nacházejí se 20 km jihozápadně od Brna, při soutocích řeky Jihlavy s Oslavou a Rokytnou. Jméno obce je odvozeno od Ivaň nebo Na Ivani, jak se nazývalo hradiště na kopci Réna, který se nachází jižně od města.

Ivančice byly založeny počátkem 13. století, ale středověké měšťanské domy na náměstí se dochovaly do dnešní doby. Svého vrcholu dosáhly v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové a pracovala zde jejich tiskárna. Ivančice také měly historicky jednu z nejstarších a nejvýznamnějších židovských obcí na Moravě, dodnes je zde dochována empírová synagoga a židovský hřbitov, jeden z nejstarších a nejrozlehlejších židovských hřbitovů v České republice. Dochovalo se na něm asi 1500 zachovalých náhrobků datovaných od poloviny 16. století do r. 1946.

Historické jádro města je dnes památkovou zónou. Na Palackého náměstí se nachází řada historických domů. Například Frušauerův dům, Dům pánů z Lipé nebo Stará radnice. Budova staré radnice je datovaná do roku 1544, je to zajímavá nárožní jednopatrová budova s nárožním arkýřem v patře. V budově dnes sídlí turistické informační centrum, je zde také umístěna pamětní síň s expozicí o životě a díle místních rodáků Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka a my zde začínáme naši prohlídku tohoto turisticky atraktivního města.

Hned vedle památníku Alfonse Muchy je Dům pánů z Lipé neboli také Pírkův dům – jedná se o renesanční palác z roku 1611, ve kterém dnes sídlí městský úřad. Dominantou náměstí je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o gotickou stavbu s hranolovitou věží, která původně stála samostatně a plnila strážní funkci. Na náměstí dále najdeme barokní mariánské sousoší a kašnu se soškou sv. Floriána.

Po prohlídce náměstí se vydáváme na prohlídku dalších zajímavostí. Za kostelem a parkovištěm vychází z náměstí ulička Mlýnská, která nás dovede do ulice Ve Sboru. Zde najdeme zbytky bývalého kostela Jednoty bratrské, ze kterého se dochovalo jen odkryté základové zdivo a věž. Dále pokračujeme ulicí Chřestová a druhou ulicí odbočujeme doprava, kde v Rybářské ulici stojí nenápadný řadový dům, ve kterém se narodil Vladimír Menšík. Tuto skutečnost připomíná pamětní deska s reliéfem umělcova obličeje, umístěná na zdi domu.
Vracíme se do ulice Chřestová a pokračujeme dále do rozdvojující se ulice Jana Fibicha. Dáváme se pravou uličkou a přicházíme ke kapli Nejsvětější Trojice – jedná se o bývalou hřbitovní kapli, vybudovanou roku 1560. Vevnitř se nachází barokní oltář, který byl restaurován místním rodákem Alfonsem Muchou.

Odsud si můžeme udělat odbočku po modré turistické značce a projít si křížovou cestu do kopce k poutní kapli Sv. Jakuba - (https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/ivancice-krizova-cesta-k-poutni-kapli-sv-jakuba/847). My se dáváme doleva ulicí Horní Hlinky, poté Dolní Hlinky, ze které si uděláme odbočku z Židovské synagoze. Po prohlídce se vrátíme zpět na hlavní silnici a o několik desítek metrů dále pak odbočujeme doprava ulicí Mřenková k židovskému hřbitovu. Odtud se obrátíme zpět a vracíme se přes parkoviště a Tesařovo náměstí zpět k turistickému informačnímu centru.

Z okolních zajímavostí můžu doporučit návštěvu rozhledny Alfonse Muchy, která stojí na kopci Réna jižně od Ivančic (https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/-ivancic-na-rozhlednu-alfonse-muchy-zvanou-tez-rena/844). Dále pak Vyhlídku na Oklikách (https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/-ivancic-na-vyhlidku-na-oklikach/846) nebo křížovou cestu k poutní kapli sv. Jakuba.

K zajímavým technickým stavbám rozhodně patří železniční most jihovýchodně od města, postavený r. 1868 přes řeku Jihlavu. Je vysoký 42metrů a dlouhý 360 metrů. V 19. století byl nejvýznamnějším technickým dílem svého druhu na území Rakouska-Uherska. Roku 1999 byl tento most sejmut a část s jedním pilířem byla ponechána jako technická památka.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Advent v Ivančicích

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Památník Alfonse Muchy a muzeum Vladimíra Menšíka

 • 0 km
 • 1 / 5

Památky Jednoty Bratrské v Ivančicích

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Synagoga v Ivančicích

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Ivančice - křížová cesta k poutní kapli sv. Jakuba

 • 1 - 3 km
 • 3 / 5

Z Ivančic na vyhlídku Na Oklikách

 • 2 - 6 km
 • 3 / 5

Z Ivančic na rozhlednu Alfonse Muchy zvanou též Réna

 • 1,5 km
 • 3 / 5

Židovský hřbitov v Ivančicích

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Cyklostezka Oslavany - Ivančice

 • 3 - 4 km
 • 2 / 5

Rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně

 • 0 km
 • 1 / 5

Zámek v Oslavanech

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Naučná stezka Permokarbonem Boskovické brázdy

 • 1 - 2 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Město Ivančice

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.