Křížový vrch u Moravské Třebové (okr. Svitavy)

Vytisknout s sebou

Cestou do Jeseníků na prodloužený víkend nás u města Moravská Třebová zaujala Křížová cesta a tak jsme ji cestou zpět prozkoumali zblízka.

Zaparkovali jsme u zámku a po červené se vydali po kamenném mostě, prošli podchodem a pak se vydali vzhůru po schodech Mrtvých. Schodiště je kryté šindelovou střechou a pochází z roku 1575. Dříve se po těchto schodech nosili rakve s mrtvými a za nimi šel smuteční průvod. Aby si lidé šetřili své síly, nechali kolem roku 1723 vybudovat Křížovou cestu se 4 barokními kapličkami, kterou sejdeme zpět dolů. Prošli jsme alejí a přišli k hřbitovu. Na začátku hřbitova je u panelu k zapůjčení průvodce po hřbitově, ze kterého jsme se dočetli spousty zajímavostí.

Prošli jsme se po hřbitově, nakoukli do kostela Povýšení sv. Kříže a do lapidária (kde jsou uložené cenné náhrobní kameny). Nejvíce nás zaujal příběh a hrob Anny Gromesové. Je to příběh o nešťastné lásce, který po její smrti ještě nemile pokračoval. I když příběh není zrovna šťastný, stojí za to si jej přečíst:
https://olomouc.rozhlas.cz/laska-az-za-hrob-udelala-z-milencu-nesmrtelnou-soucast-historie-moravske-trebove-6385518

Křížová cesta je zakončena sousoším Kalvárie z let 1730-1732 na Křížovém vrchu. Sousoší znázorňuje tři kříže s Ježíšem Kristem a dvěma lotry, doplněno postavami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty, sousoším Boha Otce na nebesích a anděly po stranách. Je odtud hezký výhled na město a okolí. Vracíme se na parkoviště podél kapliček neznačenou cestou.

Na stráni pod hřbitovem míjíme sousoší Krista na hoře Olivetské.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Mladějovská průmyslová dráha

  • 0,5 - 1 km
  • 1 / 5

Mariánská studánka u Rychnova na Moravě

  • 2 km
  • 1 / 5

Svitavy aneb půvabné náměstí

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Křížový vrch u Moravské Třebové

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací