Kostel Panny Marie Pomocné (okr. Klatovy)

Vytisknout s sebou

Tento velice krásný kostelík najdeme v centru šumavského městečka Železná Ruda. Kostel byl postaven v letech 1729-1932 tehdejším majitelem zdejšího panství hrabětem Wolfem Jindřichem Nothafem. Zajímavý je na tomto kostele zejména jeho půdorys, který tvoří šesti-cípou hvězdu. I mohutná cibulovitá kopule jeho věže je nahoře zakončena hvězdou, místo obvyklého kříže. Tento nezvyklý půdorys prý vznikl díky tomu, že na místě kostela dříve stávala sklárna a stavitel při stavbě kostela využil původní základy této sklárny.
Zvonice byla kostelu dostavěna až v roce 1777. Stavbu kopule provedl zdejší tesař Matyáš Lehner.

Hlavní oltář kostela je tvořen obrazem Panny Marie z roku 1854, a je kopií obrazu od Lukáše Cranacha st., jehož originál je vystaven v kapucínském klášteře v Innsbrucku. Obraz má i další kopii, kterou si můžeme prohlédnout v kapucínském klášteře v Pasově a je známá pod názvem Panna Maria Pasovská. Na sklářskou historii se odkazují také oltářní sochy sv. Jindřicha II. a jeho manželky Kunhuty, kteří jsou patrony zakladatelů kostela a také sklářů. Rovněž kříž nad oltářem je z rubínového skla, zhotoven byl v brusírně skla Eichinger.
Ve stěnách kostela jsou umístěny náhrobní kameny, pařící z velké části členům rodiny Hafenbrädlů, která pořídila vnitřní zařízení kostela. Jeden z nich patří i slečně Betynce, zakladatelce osady Alžbětín nedaleko Železné Rudy, která dodnes nese její jméno.

Bohoslužby se v kostele konají každou první středu v měsíci od 17 hod a každou sobotu od 16h.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Hopsárna Bublina - Venku je zima a prší? Navštivte s dětmi dětskou kavárnu a cukrárnu Hopsárna Bublina! Čeká vás příjemně strávený čas a zatímco si vaše děti budou hrát,...
Železná ruda II. - Moderní dětské hřiště, které rádo uvítá jak vás jako rodiče, tak i vaše děti.
Železná ruda - Dětské hřiště pro veřejnost s celoročním otevřením.

Kam na výlet v okolí

Za krásnými výhledy na vrch Pancíř

 • 5 - 10 km
 • 4 / 5

Muzeum Šumavy Železná Ruda

 • 0 km
 • 1 / 5

Černé jezero a Bílá strž

 • 14 - 16 km
 • 4 / 5

Z Nové Hůrky k jezeru Laka

 • 8 km
 • 3 / 5

Archeopark Prášily

 • 0 km
 • 1 / 5

Prášily

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Poledník a Prášilské jezero

 • 16 km
 • 4 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Kostel Panny Marie Pomocné

27.10.2020

Mohu jedině doporučit navštívit. My jsme na kostel narazili cestou teď z našeho pobytu zde http://www.nadrybnikem.eu/ a krásné. V okolí je spousta věcí, které stojí za vidění.

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.