Kostel Panny Marie Pomocné (okr. Klatovy)

Vytisknout s sebou

Tento velice krásný kostelík najdeme v centru šumavského městečka Železná Ruda. Kostel byl postaven v letech 1729-1932 tehdejším majitelem zdejšího panství hrabětem Wolfem Jindřichem Nothafem. Zajímavý je na tomto kostele zejména jeho půdorys, který tvoří šesti-cípou hvězdu. I mohutná cibulovitá kopule jeho věže je nahoře zakončena hvězdou, místo obvyklého kříže. Tento nezvyklý půdorys prý vznikl díky tomu, že na místě kostela dříve stávala sklárna a stavitel při stavbě kostela využil původní základy této sklárny.
Zvonice byla kostelu dostavěna až v roce 1777. Stavbu kopule provedl zdejší tesař Matyáš Lehner.

Hlavní oltář kostela je tvořen obrazem Panny Marie z roku 1854, a je kopií obrazu od Lukáše Cranacha st., jehož originál je vystaven v kapucínském klášteře v Innsbrucku. Obraz má i další kopii, kterou si můžeme prohlédnout v kapucínském klášteře v Pasově a je známá pod názvem Panna Maria Pasovská. Na sklářskou historii se odkazují také oltářní sochy sv. Jindřicha II. a jeho manželky Kunhuty, kteří jsou patrony zakladatelů kostela a také sklářů. Rovněž kříž nad oltářem je z rubínového skla, zhotoven byl v brusírně skla Eichinger.
Ve stěnách kostela jsou umístěny náhrobní kameny, pařící z velké části členům rodiny Hafenbrädlů, která pořídila vnitřní zařízení kostela. Jeden z nich patří i slečně Betynce, zakladatelce osady Alžbětín nedaleko Železné Rudy, která dodnes nese její jméno.

Bohoslužby se v kostele konají každou první středu v měsíci od 17 hod a každou sobotu od 16h.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Pancíř

 • 1 - 10 km
 • 4 / 5

Černé jezero a Bílá strž

 • 16 - 20 km
 • 4 / 5

Z Nové Hůrky k jezeru Laka

 • 8 km
 • 3 / 5

Archeopark Prášily

 • 0 km
 • 1 / 5

Prášily

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Poledník a Prášilské jezero

 • 16 km
 • 4 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Kostel Panny Marie Pomocné

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací