Kolem Jílového u Prahy (okr. Praha-západ)

Vytisknout s sebou

Tento zhruba 5km dlouhý výlet nás zavede k nejvyššímu kamennému železničnímu mostu v České republice, provede nás po stopách těžby zlata v tomto regionu a krásnou přírodou kolem zříceniny Včelího hrádku se vrátíme zase zpět, na vlakové nádraží.
Trasa: Jílové u Prahy (železniční stanice) – Viadukt Žampach – Štola sv. Josefa a Sv. Antonína Paduánského – prameny v Dolní Studené – Včelí hradek – Jílové u Prahy (železniční stanice)

Cestu tedy začínáme na železniční stanici Jílové u Prahy, která leží cca 2 km od samotného centra města. Zde se vydáváme po zelené turistické značce směr Žampach zpočátku po zpevněné cestě. U železničního přejezdu opouštíme silnici a pokračujeme lesní cestou procházející chatovou osadu a mírně klesáme směrem k silnici. Po místní silnici dojdeme až k řece Sázavě na rozcestí Žampach. Zde se napojujeme na Naučnou stezku Jílovské zlaté doly, po které budeme nyní pokračovat podél toku řeky Sázavy. Po necelém kilometru přicházíme pod železniční viadukt Žampach, který nám svou výškou vyrazí dech. První vlak po něm přejel 1. května 1900, most má 7 oblouků s rozpětím 12metrů, nejvyšší z nich dosahuje výšky necelých 42 metrů.

Odtud pokračujeme stále po žluté turistické značce a po Naučné stezce až ke štolám Sv. Antonína Paduánského a štole Sv. Josefa. Jednotlivé štoly jsou od sebe vzdáleny asi 100 metrů a obě jsou veřejnosti přístupné. Nejedená se však o klasickou prohlídku jeskyní, proto je třeba zvážit, zda prohlídku absolvovat. Vstup je povolen pouze osobám starším 6-ti let, v dobrém zdravotním stavu, netrpícím klaustrofobií či strachem ze tmy. Štoly mají místy velice úzký profil, leze se v nich po dřevěných žebřících ve stísněném prostoru, chodby nejsou osvětleny centrálním osvětlením (každý návštěvník dostane svítilnu). Prohlídka je proto zcela unikátní a je realizována v malých skupinách cca 5-8lidí. Jedná se tak o zcela unikátní zážitek. My jsme navštívili pouze štolu Sv. Josefa a na prohlídku bylo vpuštěno i 5-tileté dítě a v pohodě jí zvládlo, vždy záleží na rozhodnutí rodičů a dohodě s průvodcem.

Po prohlídce štol pokračujeme dále po Naučné stezce a žluté turistické značce do obce Dolní Studené, odtud do Horní Studené. Cestou míjíme tři vodní studánky (prameny). Na rozcestí Horní Studené se můžeme rozhodnout, zda se vrátíme zpět do Jílového na železniční stanici, nebo zda dojdeme po modré značce do Jílového na náměstí, odkud jezdí autobusy. My se vracíme zpět na železniční nádraží, odbočujeme zde tedy po žluté značce doprava. Cesta vede lesem, později loukou kolem Včelího hrádku – zde původně stávala tvrz a zámek, obojí však již zchátralo a dochovaly se jen zbytky hospodářských budov. Chatovou osadu přicházíme zpět k železniční trati a to už jsme jen pár metrů od nádraží.

Informace o otevírací době, o historii vzniku štol a další aktuální zprávy zde: http://muzeumjilove.cz/stoly/

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Borek u rybníka - Pěkné malé hřiště v obci Borek, v těsné blízkosti rybníka Hacák a menšího fotbalového hřiště. Od sousedící ulice odděleno potokem a plotem, který brán...

Kam na výlet v okolí

Posázavskou stezkou z Kamenného Přívozu do Pikovic

 • 10 - 11 km
 • 3 / 5

Z Jílového na rozhlednu Pepř a zpět

 • 3 - 5 km
 • 2 / 5

Smetanova vyhlídka

 • 1 km
 • 2 / 5

Nejkrásnější vyhlídky na Vltavu - Máj a Bednář

 • 4 - 5 km
 • 2 / 5

Okolo Netvořic

 • 7 km
 • 2 / 5

Rozhledna Ládví u Kamenice

 • 0 km
 • 2 / 5

Rekreačně přírodní park Vestec

 • 0,5 - 3 km
 • 1 / 5

Cyklovýlet - Ze Zbraslavi, přes Výtoň až do centra Prahy

 • 15 km
 • 1 / 5

Na rozhlednu na Neštětické hoře

 • 3 km
 • 4 / 5

Zámek a Dětský ráj Berchtold

 • 0 - 3 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Kolem Jílového u Prahy

25.02.2021

Výlet určitě doporučuji. Krásná procházka a krásné prostředí. Štoly jsme z důvodu uzavření nenavštívili, ale určitě se sem vrátíme!

13.09.2018

Děkujeme za prima tip na výlet. Tak akorát na odpoledne. Hodně zajímavá byla samotná štola. Určitě díky osobnosti paní průvodkyně. Tento výlet určitě doporučujeme.

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.