Josefovské údolí u Adamova (okr. Blansko)

Vytisknout s sebou

Dnešní výlet nás provede nádherným údolím Moravského krasu, kterým vede také naučná stezka. Cestou uvidíme spoustu míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Trasa naučné stezky je jednosměrná, měří asi 5km a začíná v Adamově u žel. zastávky Adamov (nepoplést s hl. nádražím, které je o kus dál). Zde začínáme i my, parkujeme na parkovišti před obchodním domem hned naproti nádraží a nastupujeme zde na autobus č. 157, který nás zaveze do zastávky Habrůvka – Josefov, rozcestí (doba jízdy asi 8 minut), odkud se budeme vracet zpět do Adamova pěšky.

Autobusová zastávka je na křižovatce silnice, my se odsud vydáváme nejprve po směru jízdy autobusu po silnici po žluté TZ k vývěrům Jedovnického potoka a odsud dál k Býčí skále – viz https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/jeskyne-a-npr-byci-skala/1458. Jedná se o skalní masiv s archeologicky významnou jeskyní, která je bohužel veřejnosti běžně nepřístupná. Navštívit ji můžeme pouze ve dnech otevřených dveří, které se konají každý rok cca v červnu. Po prohlídce masivu pokračujeme dále po modré TZ a mírně stoupáme lesní cestou až k jeskyni Kostelík. Jedná se o průchozí jeskyni, k jejímuž prozkoumání není třeba baterka – jeskyně není až tak velká a díky velkým otvorům připomínajícím okna kostela je v ní světla dost.

Odsud se vracíme zpět dolů k silnici a v místech naproti vývěrům Jedovnického potoka přecházíme na druhou stranu a odbočujeme přes louku až k mostku přes Křtinský potok. Dále stezka pokračuje podél potoka až k jeskyni Jáchymka, kde podle pověsti žil poustevník Joachim. Na průzkum této jeskyně už si určitě vezměte baterku a rozhodně se jí vydejte prozkoumat. Její prostory jsou úchvatné. Jeskyně je volně přístupná a kromě baterky a pevné obuvi není potřeba žádné další vybavení – průzkum vám zabere asi 15 minut. Dále stezka pokračuje ke Staré Huti u Adamova. Nejprve zezadu ekologického centra Švýcárna narazíme na samoobslužný lesní bar u Jáchyma. Kousek za lesním barem můžeme po dřevěné lávce přejít potok a na druhé straně silnice navštívit Starou Huť Františka. V přilehlé budově je technické muzeum s expozicí železářství (vstupné 50 Kč, zlevněné 25 Kč, ke koupi turistická vizitka), venku se konají experimentální a ukázkové tavby železa na replikách slovanských pecí. Prohlédnout si můžeme také repliku kovárny, vápenné pece nebo pec na vypalování keramiky a také samotnou věž Staré Huti.

Po prohlídce se vracíme zpět na modrou TZ na druhé straně údolí a pokračujeme dále směrem k Adamovu. V místech, kde značená modrá TZ i trasa naučné stezky opět překračuje potok a do Adamova vede podél poměrně frekventované silnice, my pokračujeme stále rovně po lesní pěšině podél Křtinského potoka. Cesta se po několika desítkách metrů zužuje a překonáváme několik desítek metrů dlouhý náročnější úsek v místech, kde břeh potoka v minulých letech poničila velká voda. Ale se zvýšenou opatrností je cesta schůdná i pro děti a tak pohodlně dojdeme až ke garážím do Adamova, kde se znovu napojíme na žlutou TZ a po ní dorazíme až zpět k nádraží a autu.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Mírová - Pěkné prostorné hřiště na okraji Adamova, při cestě do Josefova Údolí.
Lesní - Krásné travnaté dětské hřiště menších rozměrů v dobré stavu!
Komenského - Spousta atrakcí na vás čeká na tomto příjemném dětském hřišti
Mírová - Pěkné nové dětské hřiště s řadou zajímavých atrakcí.

Kam na výlet v okolí

Jeskyně a NPR Býčí skála

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Stará huť u Adamova

 • 0 - 1 km
 • 2 / 5

Z Adamova do Babic

 • 8 km
 • 3 / 5

Kostel v Adamově

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Z Adamova na rozhlednu Alexandrovka a zpět

 • 6 km
 • 4 / 5

Jeskyně Výpustek

 • 0 - 2 km
 • 2 / 5

Kaple sv. Barbory v Rudici

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Rudice

 • 3 - 4 km
 • 2 / 5

Geopark Rudice

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Arboretum Křtiny

 • 0 - 3 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Josefovské údolí u Adamova

4.08.2019

Ahoj. Moc pěknej výlet. Díky za tip! Nejlepší byla jeskyně Jáchymka s čelovkou. Nejslabší částí byl návrat, kde posledni úsek (po turisticke značce) se jde po klikaté silnici (!). Dcerka (5let) začala reklamovat bolavé nožičky půl kilásku před koncem celého výletu :-)

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.