Jeskyně na Špičáku (okr. Jeseník)

Vytisknout s sebou

K jeskyním na Špičáku je nejlepší dostupnost autem ze směru Jeseník na obec Písečnou a dál na Supíkovice silnice č. 455. nebo autobusem ze zastávky Supíkovice jeskyně vzdálené asi 370 metrů od jeskyní, další možností je vlakem ze stanice Písečná což je asi 1,2 km.

Návštěvníky jeskyně přivítá malebné zákoutí s historickou správní budovou pod vrchem Velký Špičák s bukovým lesem na skalnatých svazích. Ze samoty je při dobré viditelnosti krásný výhled na hřeben Hrubého Jeseníku s Červenohorským sedlem a nedalekou rozhlednou na Zlatém chlumu. Kamenitá stezka mezi prastarými buky vede k hluboké skalní průrvě se schodištěm do původního, od středověku známého vchodu jeskyně. Okolní skaliska jsou poznamenána historickou těžbou mramorových bloků, stráně jsou pradávnými odvaly malých kamenolomů.

Ze vstupní chodby již po několika krocích odbočuje k severozápadu nezpřístupněná úzká chodba do tzv. Spodního patra s 10 metrů hlubokou propástkou a jezírkem na dně. Jen kousek dál lze nahlédnout do propástky Kostnice, nazvané podle nálezu kostí drobných pleistocénních obratlovců. Po levé straně následuje Královská hrobka - vápencový blok, pokrytý vrstvou sintru, připomínající sarkofág.

Po celé jeskyni je na stěnách a stropech množství historických nápisů a kreseb. Křižovatka chodeb zvaná Kalvárie je nejzajímavějším místem labyrintu. Vedle typických srdcovitých profilů chodeb je na stěnách i mnoho významných záznamů. Upoutá zejména zrestaurovaná renesanční malba adorace krucifixu. Cesta dál vede Dvojitou srdcovou chodbou kolem 8 metrů hluboké propástky a uměle proraženým spojovacím tunelem do největší prostory jeskynního systému – Velkého dómu, zvaného také Ripperův sál podle autora první mapy jeskyně. Dóm vznikl na křížení několika chodeb, z nichž jedna opět vyniká výrazným srdcovitým profilem.

Za Velkým dómem následuje poslední zpřístupněná prostora – síň Naděje s úzkou odbočkou – chodbou Naděje. Umělou štolou, proraženou roku 1954, vychází návštěvníci z jeskyně a bývalým kamenolomem se vrací ke správní budově. Ve výklencích štoly je odkryt geologický kontakt supíkovických mramorů s granitem žulovského masívu a metamorfované horniny tzv. kontaktního dvora. Vystaveny jsou zde ukázky leštěného supíkovického mramoru, který se dosud těží v nedalekém lomu jako kvalitní dekorační a obkladový kámen.

Štola umožňuje vstup do bezbariérové části jeskynního systému vozíčkářům.
Prohlídka je asi 30 - 40 minut dlouhá, takže ji zvládnou i malé děti.

Jeskyně má konstantně asi 8 stupňů, takže se teple oblečte.

Vstupné
Plné 100,- Kč
Snížené 80,- Kč
Dětské 60,- Kč
Foto a video 40,- Kč

Web: http://rag.nature.cz/cz/jeskyne/jeskyne-na-spicaku/

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Čertovy kameny

 • 4,5 km
 • 3 / 5

Rozhledna Zlatý Chlum

 • 2 km
 • 3 / 5

Lázně Jeseník - stezky, aktivity pro děti

 • 2 - 8 km
 • 2 / 5

Lázně Jeseník

 • 5 - 7 km
 • 3 / 5

Zlatorudné mlýny

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Faunapark Horní Lipová

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Lesní bar

 • 5 km
 • 2 / 5

Muzeum Slezského Semmeringu

 • 0 - 1 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Jeskyně na Špičáku

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací