WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Březnice - zámek i pivovar (okr. Příbram)

Tentokrát zavítáme do okresu Příbram a to konkrétně do města Březnice s cílem navštívit místní zámek. Město se nachází 17 kilometrů jižně od Příbrami. Pokud se do Březnice vydáme vlakem, tak cestou od vlaku po chvíli k němu již dojdeme. Pokud bychom přijeli autobusem, dostaneme se na náměstí a odtud je to na zámek také kousek. Můžeme přijet i na kole - Březnicí procházejí čtyři cyklotrasy.

V Březnici nevynecháme náměstí, kde nás zaujme kostel svatého Ignáce z Loyoly a svatého Františka Xaverského. Jedná se o raně barokní stavbu jezuitského typu se dvěma věžemi v průčelí z let 1642 – 1650 od Carla a Martina Luragových. Uvnitř je cenné barokní zařízení ze 17. století a deskový obraz Madony na bočním oltáři z konce 15. století. Kostel je zapsán jako kulturní památka České republiky. Dále na náměstí najdeme pěknou fontánu. Po prohlídce náměstí pokračujeme přes kamenný most k zámku.

Zámek Březnice je původně gotická tvrz ze 13. století, v polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek s dalšími barokními úpravami v první polovině 17. století. Zámek je obklopen anglickým parkem o rozloze 20 ha a pozůstatky opevnění z počátku 16. století.

Nabídne nám celkem 8 prohlídkových okruhů, např. Základní okruh se zámeckými interiéry, Zámeckou zbrojnici. Malý okruh Výstava Tajemné bytosti brdských lesů je vhodný zejména pro dětské návštěvníky a zavede je do mystického světa pohádkových bytostí, jež našly své dočasné útočiště v raně renesančním sklepení březnického zámku.

Za návštěvu stojí také zámecký pivovar Herold, který byl v Březnici byl založen roku 1506. Současná budova se sladovnou a varnou je jedinečnou barokní kulturní památkou z roku 1720. Je to jeden z nejmenších průmyslových pivovarů v Čechách, kde se stále vaří výtečné pivo tradiční technologií. Najdeme ho konkrétně v hospodářské části zámeckého areálu (ve východním sousedství zámku Březnice, při severním postranním vstupu do zámeckého parku).

www.zamek-breznice.cz/cs/tipy-na-vylet/11454-pivovar-herold-breznice
www.pivovar-herold.cz

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Kostel v Březnici

  • 0 km
  • 1 / 5

Tuláčkova stezka hlavolamů - přírodní park Třemšín

  • 6 - 7 km
  • 3 / 5

Vrch Třemšín a jeho zajímavosti

  • 7 km
  • 3 / 5

Hornické muzeum Příbram

  • 0 - 4 km
  • 3 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Březnice - zámek i pivovar