Braunův Betlém a Křížová cesta 21. století (okr. Trutnov)

Vytisknout s sebou

Cíle tohoto výletu jsou hned dva - předně Betlém, sochy, které vytvořil sochař Matyáš Bernard Braun pro Františka Antonína Šporka v první polovině 18. století, ale také tzv. Křížová cesta 21. století, která vznikla v letech 2004 až 2008.

Náš výlet začíná na parkovišti nedaleko Hřibojed, odkud vyrážíme po červené turistické značce. Cesta nejdříve vede po pohodlné zpevněné cestě, u prvních soch ale začíná být terén poněkud rozbahněný a následně kamenitý, takže výlet s kočárkem nedoporučuji - nosítko či šátek bude v tomto případě určitě lepší. Braunův Betlém je jedním z nejznámějších barokních sochařských děl v České republice, unikátní svým umístěním ve volné přírodě, na původní hranici šporkovského panství Kuks. Vznikl v letech 1718 až 1732 přičemž jedním ze záměrů hraběte Šporka bylo i pozlobení jeho sousedů - jezuitů, kteří sídlili v žirečském zámku. Jednou ze soch byl velký bojovník, který hrozil mečem směrem k Žirči (dnes se tato socha nachází v Kuksu), na další skále bylo namalováno peklo, jehož obyvatelé měli podobu jezuitů. To se bohužel do dnešních dnů nedochovalo, neboť ho musel hrabě Špork nechat přemalovat, jinak mu hrozila exkomunikace z církve.

Do dnešních dnů se na svém původním místě dochovala jen část soch. I tak se jedná o dílo, které rozhodně stojí za to vidět. Najdeme zde například sochu Juana Garina, násilníka, který před trestem prchl - dle odborníků se jedná o nejlépe anatomicky propracovanou sochu v České republice. Dalšími sochami jsou pak třeba Marie Magdalena nebo Jan Křtitel. Nejznámější částí Betléma je ale reliéf Narození Páně, díky němuž soubor dostal své jméno. Na skále, kde se reliéf nachází, najdeme i Vidění svatého Huberta a jeskyni s pramenem.
Od Betléma pokračujeme po žluté turistické značce, která nás kolem žirečské vlakové zastávky a kostelíka svatého Odilona zavede až ke Křížové cestě 21. století.

Jak již bylo zmíněno, vznikla tato křížová cesta na počátku 21. století a je dílem patnácti předních českých sochařů. Díky tomu se jedná o velmi zajímavý soubor, protože každá socha je úplně jiná. Všechny spojuje materiál, z něhož byly zhotoveny, totiž hořický pískovec. Sochy jsou volně přístupné na louce mezi lesem a železniční tratí a zejména v brzkém ránu mají neuvěřitelné kouzlo.

Cesta kolem soch měří necelé tři čtvrtě kilometru a dovede nás k rozcestí s červenou turistickou značkou. Po té se vydáme zpět k Braunovým sochám - provází nás naučná stezka Půjdem spolu do Betléma, jejíž tabule poskytují řadu zajímavých informací k Betlému i ke Kuksu samotnému. Cestu zakončíme zpět na parkovišti nedaleko Hřibojed. Tento výlet můžeme spojit s návštěvou hospitalu Kuks nebo nedaleké zoologické zahrady ve Dvoře Králové.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Domky řemeslníků na Kuksu

 • 2 - 3 km
 • 2 / 5

Hospital Kuks a Braunův Betlém

 • 8 km
 • 2 / 5

Kostel Nejsvětější Trojice na Kuksu

 • 1 - 1,5 km
 • 2 / 5

Na zámek Kuks a do zahrad

 • 0 - 3 km
 • 1 / 5

Lázně Velichovky

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Zoo Dvůr Králové nad Labem

 • 1 - 5 km
 • 1 / 5

Jaroměř - náměstí

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Jaroměř - kostel sv. Mikuláše

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Muzeum magie Jaroměř

 • 0 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Braunův Betlém a Křížová cesta 21. století

25.10.2022

e

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.