Z Třebíče k rozhledně Na Kostelíčku (okr. Třebíč)

Vytisknout s sebou

Při návštěvě Třebíče doporučuji navštívit alespoň jednu z vyhlídkových věží, které město nabízí. Kromě vyhlídky z městské věže na Martinském náměstí v centru města je možno navštívit též rozhlednu na Pekelném kopci kousek za městem, nebo rozhlednu Na Kostelíčku, o které bude tento výlet.

Rozhlednu tvoří železobetonová věž bývalého vodojemu, která byla vystavěna ve 30. letech minulého století kvůli nedostatku pitné vody pro rychle se rozšiřující město. Vodojem je znám také pod názvem Kostelíček, který dostal podle kostelíka Povznesení sv. Kříže, který stojí nedaleko a v současnosti nese název Kaplička Sv. Jana Nepomuckého.

Vodojem sloužil městu do konce 70. let minulého století, kdy byla jeho kapacita již nedostačující a jeho funkci postupně převzaly jiné vodojemy v okolí. Stavba postupně chátrala, až v roce 2010 vznikl záměr věž opravit a využít pro turistické účely. Organizátorem oprav byl tehdejší ředitel Vodovodů a kanalizací pan Ing. Jaroslav Hedvábný. V roce 2015 prošel vodojem celkovou rekonstrukcí, ve spodních patrech vznikla expozice zaměřená na vodárenství, na vrcholu byla zpřístupněna vyhlídková plošina a 3. září 2015 byla věž slavnostně zpřístupněna veřejnosti. Bývalou vodárenskou věž najdeme na kopci Strážná hora, v nadmořské výšce 480 metrů nad mořem. Na vyhlídkovou plošinu umístěnou 25 metrů nad zemí vede 104 schodů a prohlédnout si z ní můžeme zejména město Třebíč, se všemi jeho zajímavostmi.

Otevírací doba:
duben a říjen: víkendy 10:00 - 16:00,
květen až září: denně 10:00 - 17:00

Přístup: k rozhledně se dostaneme z centra města po zelené turistické značce, která u autobusového nádraží odbočuje od hlavní silnice a pokračuje ulicí Pod Strážnou horou kolem obytných domů. Na konci této ulice přechází v lesní cestu, která pokračuje lesním porostem a stoupá až k samotné rozhledně. Cesta je dlouhá cca 1 km a překonáte na ní 90 výškových metrů.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Zdislavina - Dostupné hřiště pro širokou veřenost nabízející široký výběr dětských atrakcí.

Kam na výlet v okolí

Rozhledna Rubačka

  • 1 km
  • 1 / 5

Zámek Jaroměřice na Rokytnou

  • 0 - 2 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Z Třebíče k rozhledně Na Kostelíčku

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.