Z Nyklovic na rozhlednu Horní les (okr. Žďár nad Sázavou)

Vytisknout s sebou

Tuto rozhlednu najdeme na kopci s názvem Horní les, v nadmořské výšce 765 metrů n.m., mezi obcemi Nyklovice a Rovečné, nedaleko nádrže Vír, asi 35km východně od Žďáru nad Sázavou.

Jedná se o klasickou kovovou telekomunikační věž, která byla osazena vyhlídkovou plošinou pro veřejnost. Věž je vysoká 59 metrů s vyhlídkovou plošinou 38 metrů nad zemí, na kterou vede 201 mřížových kovových schodů, spirálovitě se otáčejících středem věže. Z vyhlídkové plošiny je krásný výhled nejen na nedalekou Vírskou přehradu nebo na zříceniny hradu Zubštejna, kostelík ve Vítochově, letiště v Poličce, vidět je také Svratecká hornatina, část Žďárských vrchů, Jeseníky s vrcholem Praděd, masiv Králického Sněžníku a při dobré viditelnosti jsou vidět také Orlické hory nebo Krkonoše.

Telekomunikační vysílač pro příjem mobilního signálu byl postaven v roce 2002 (oficiálně zpřístupněn veřejnosti byl 19. dubna 2002) na místě, kde již v 19. století stával zeměměřičský stožár, jehož plošina byla už tehdy využívána jako rozhledna. V letech 1968-2000 na stejném místě stála dřevěná 38 metrů vysoká vyhlídková věž, jejíž horní část se však při velké námraze roku 1974 odlomila a turisté si na výhled museli počkat až do roku 2002.

Rozhledna je pro veřejnost přístupná od 15. dubna do 15. října a vstup je bez poplatku.

Přístup: nejjednodušší přístup je z obce Nyklovice, kde můžeme zaparkovat auto a dále se vydat po modré turistické značce až k rozhledně. Cesta je dlouhá cca 2 km, zpět se vracíme stejnou cestou. Další variantou je pak červené turistická značka z obce Rovečné.

Každým rokem v dubnu se koná akce pod názvem Svrateckou hornatinou k rozhledně Horní les, kdy účastníci u rozhledny obdrží pamětní list s razítkem rozhledny. Bližší informace najdete na www.kct-jgj.banda.cz

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Svojanov hrad

  • 0 - 1 km
  • 4 / 5

Ferratové dobrodružství na přehradě Vír

  • 1 - 3 km
  • 5 / 5

Rozhledna Karasín

  • 1 km
  • 2 / 5

Zřícenina hradu Zubštejn

  • 1 - 2 km
  • 4 / 5

Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana

  • 2,5 km
  • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Z Nyklovic na rozhlednu Horní les

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací