Svět je kouzelné místo jako stvořené pro život

01.06.2016

KDYŽ MÁTE DLOUHOU CHVÍLI

Představte si, že máte celý den volno (sen spousty lidí) a děti na krku (no, když už to musí být :). Co budete dělat? Myslíte, že pustit jim v televizi pohádku (v lepším případě) nebo na tabletu nejnovější střílečku (v tom horším), je skutečně dobrý nápad?

Jak děti zabavit, než vyrostou a překročí práh rodného domu? Než přijde doba, kdy tablety nebudete dávat vy jim, ale ony vám v průhledné krabičce s názvy dnů? (Vlastně ne tablety, ale tabletky!) Budou mít na co vzpomínat? Na co budou pyšné? Na dny a týdny strávené před hlučnou a rozzářenou obrazovkou? Na hordy postřílených zombíků, na ulice virtuálních měst, postavené z podivně šedých krychliček, na vítězství nad neexistujícími armádami hrůzostrašných kosmických vetřelců?

A co tomu řekne vaši kondice? Rozumím, zvětšující se břicho určitě spokojeně zamručí s každou další hrstí křupek nebo čipsů. Ale upřímně: lidské tělo není přizpůsobeno sedění doma na zadku a lidský zrak nebyl stvořen pro každodenní sledování krásy přírody zpoza svítícího LED displeje o úhlopříčce 109 cm.

ZÁCHRANA JE NABLÍZKU. JMENUJE SE HŘIŠTĚ.

Tak, už jste se konečně rozhodli, že to změníte? Zmáčkněte tedy ten magický, červený knoflík na vašem dálkovém ovladači a vyrazte všichni společně na čerstvý vzduch! A že nevíte, kam jít? Směšné! Snad v každém městě i vesnici je aspoň jedno hřiště, park, místo pro zajímavou procházku, nemluvě o přírodě kolem. Jaro volá (samozřejmě, že ne mobilem, tak proč na něj tak upřeně zíráte?) a s ním je tu tolik možností. Pokud jste maminkou na mateřské, dětské hřiště je ideální místo, kde si malí caparti mohou zkoušet svoji zručnost, sílu, ohebnost a zručnost. Místo, kde každý další krok, metr, skok, dřep, hod znamená jedno malé osobní vítězství. Navíc nezapomínejme ani na socializační funkci tohoto prostoru. Zní to sice učeně, ale v podstatě to neznamená nic jiného než to, že vy se zde můžete seznámit s jinými maminkami a vaše děti se svými vrstevníky.

PRO TY VĚTŠÍ

Jestliže jsou vaše děti ve věku, kdy se už naučily chodit, mluvit, lézt na stromy a zídky, sjíždět skluzavky, skákat na trampolínách, prolézat prolézačky, poznávat okolí a samy se o sebe postarat, zkuste jim nabídnout něco jiného. Popadněte kola, brusle, vyrazte do třeba lanového centra nebo do aquaparku. A že je nějaké to zábavní centrum daleko nebo cesty nejsou na kolo dostatečně vhodné? Cestování v dnešní době není žádný problém. Společné sportování s dětmi může být zábavné i poučné. Vy naučíte něco je a oni zase vás. Třeba znovu objevit radost z pohybu.

STRAŠIDELNÝ LES JE VŠUDE KOLEM

Vycházky do přírody také nabízí četné možnosti. Jako malé dítě jsem milovala hru na schovku, bombu nebo stavění domečků pro skřítky. No vážně! I skřítci žijící v lese se potřebují schovat před deštěm. Stačí si jen nachystat kůru z borovice nebo břízy, trávu, větvičky, jehličí a vlastně cokoliv, co v lese najdete. A musí také něco jíst - lesní maliny a jahody, houby a třeba i drobky z vaší svačiny. Nezapomeňte hru okořenit dobrým příběhem. A nemusí to být zrovna Trhák. I krátký, vámi vyprávěný, příběh velmi důležitý - děti potřebují fantazii a motivaci. Možná tato zábava už není v módě, možná mě budete považovat za infantilní. Každopádně dle mého skromného názoru je poznávání přírody nedílnou součástí dětství. Jako malou mě rodiče brali lesa na houby, na sbírání borůvek i na dlouhé túry. Nejenže jsem se naučila, které zvířátko co jí, kde žije a která rostlina je jedovatá. Čas strávený s rodiči mě bavil, nenudila jsem se. A ta radost, když jsme našli v mechu usazené hříbky! Pokaždé, když teď ucítím vůni jehličí, připomenu si ty báječné roky. Nechcete přece, aby o podobné vzpomínky byli ochuzené vaše děti? Tak proč tedy ještě čtete? Vezměte děti a utíkejte do přírody. Les už čeká.

Doporučili byste někomu tento článek? Sdílejte ho na svém Facebooku!
Všechny články

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací