Podzim neznamená, že se musíte vzdát kola

01.10.2019

Astronomicky i reálně se letošní rok překlopil do podzimního období. Ale ani chladnější počasí by nám nemělo bránit v cyklistických výletech. Musíme si jen dávat pozor a podzimnímu období přizpůsobit nejen způsob jízdy, ale také vybavení, včetně výběru kola. Vhodnější jsou ta horská. Sezónu v sedle si tak můžeme značně prodloužit.

Na co si je třeba dát pozor

Podzim znamená daleko větší množství srážek, než v letních měsících, takže zejména při výletech do terénu je vhodnější mít na kole namontované blatníky. Bez blatníků byste vypadali jako Zdeněk Svěrák v Obecné škole, protože k podzimu bláto prostě patří.

Důležité je také správné oblečení, přičemž se nemusíte vzdávat ani cyklistického dresu, jen je třeba si pod něj vzít funkční prádlo a s sebou mít i vhodnou nepromokavou bundu, nebo pláštěnku. Pokud jste otužilí, stačí vám cyklistické kraťasy a k nim návleky na kolena. Kvalitní dlouhé cyklistické kalhoty se vyrábějí z nepromokavého materiálu, takže v nich zvládnete výlet na kole i ve velmi chladném počasí. A v teple byste měli mít i hlavu, pokud si nechcete uhnat pěknou podzimní rýmičku. K dostání jsou jak klasické cyklistické čepice, tak kukly, čepice pod helmu nebo šátky. Pro ovládání kola je důležité také nenechat prokřehnout prsty, takže si je chraňte rukavicemi, i když na ně v létě nejste zvyklí.

Pro vaši bezpečnost je velmi důležitý i způsob jízdy. Nejen zmíněné bláto na cyklistických trasách, ale hlavně napadané listí mohou změnit přírodní povrch v kluziště. Stejně nebezpečně to klouzá i na všem kovovém, tedy na místech, kde se cyklistická trasa kříží s železniční či tramvajovou tratí, nebo na kovových krytech kanálů.

Hlavně být viděn

Sychravé a často i mlhavé počasí, brzké stmívání a celkově horší viditelnost by měly být pro každého cyklistu dostatečnou výstrahou k tomu, aby měl nejen na kole, ale i na oblečení dostatek reflexních prvků. To platí zejména, když se přesouváte po silnicích v běžném dopravním provozu. Samozřejmostí by mělo být i kvalitní osvětlení kola.

Ať už se chystáte na celodenní trasy, nebo jen kratší výlety s dětmi, nezapomínejte ani na teplé nápoje, protože řada turistických občerstvení už má po sezóně. A po každém návratu domů své kolo pořádně vyčistěte.

Doporučili byste někomu tento článek? Sdílejte ho na svém Facebooku!
Všechny články

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací