WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Za bunkry a výhledy do Háje ve Slezsku (okr. Opava)

Na tomto výletě se vydáme do obce Háj ve Slezsku na Opavsku. Rodiště spisovatele Vladislava Vančury a Antonína Vaška - otce básníka Petra Bezruče.
Procházka kombinuje přírodu, válečnou historii v podobě bunkrů a pěkné výhledy.

Startujeme u nádraží, kde jednak dojedeme vlakem na trati Ostrava - Opava nebo tu můžeme nechat na parkovišti auto. Hned u nádraží najdeme informační ceduli, která nás seznámí s naučnou stezkou Hájeckými chodníčky, která nás má provést po zajímavých místech v okolí. Vydáváme se tedy po zelené turistické značce. Za necelý kilometr už vstoupíme do lesa, kde si vyšlápneme pořádný kopec, na kterém je rozcestník Pod Padařovem a další informační cedule, na které se dozvíme něco o Smolkovské tvrzi Padářov, která byla jedna z největších pevností v soustavě opevnění a zahrnuje pět objektů. Abychom se mohly na všechny bunkry podívat, je třeba opustit naučnou stezku a vydáme se vpravo (na stromě je směrovka) a poté se řídíme cedulkami "k bunkrům". Cestiček je tady hodně, ale bát se nemusíte, všechny vedou do Háje :-).

Nejprve se dostaneme k dělostřelecké pozorovatelně, kousek po cestě za ní je pak pěkný výhled. Vydáváme se dál a u krmelce vpravo se dostáváme k dělostřelecké otočné a výsuvné věži. Po prozkoumání pokračujeme dále a dostaneme se k dělostřeleckému srubu, který je oproti ostatním stavbám obrovský. Tady se opět na chvíli napojíme na zelenou turistickou značku a pokračujeme k pěchotnímu srubu. Za ním dojdeme k asfaltové cestě, na které se vydáme doleva a vstoupíme opět do lesa na neoznačenou cestu. Poslední částí soustavy bunkrů je vchodový objekt, který ale není moc vidět, jelikož je součástí oploceného vojenského prostoru, takže si alespoň přečteme informace a prohlédneme fotky z info tabule, které jsou u každé stavby. Pokračujeme dále a napojíme se na žlutou stezku, po které se dostaneme ven z lesa na asfaltovou cestu.

Po 200 m se dostaneme ke vstupu do Údolí Čertova mlýna, kterým protéká potok Kremlička. Možnosti jsou dvě - pokračovat po žluté a jít lesem (vstup vedle hospody vpravo, žluté označení je na vyvrácené značce na zemi, takže nejde vidět) nebo vstoupit přes branku do areálu (tudy vede cyklostezka). Obě varianty nás dovedou k restauraci a penzionu Čertův mlýn, kde se můžeme občerstvit. Odtud se vydáme dále po žluté, která nás po 200 m od restaurace zavede opět do lesa. Vstup je trochu do kopce, ale pak už následuje rovinka. Příjemná procházka lesem až k rozcestí Dubská, kde kromě směrovek najdeme také posezení k odpočinku. Z Dubské vyrazíme lesem pro změnu po zelené značce směrem k Ostré hůrce, vzdálené necelé 2 km.

Na Ostré hůrce najdeme památník Odboje slezského lidu, o jehož historii si přečteme na informační tabuli. Je zde několik laviček a nově také vybudován
dřevěný přístřešek. Z 315 m vysoké Ostré hůrky je krásný výhled do širokého okolí.

Až se nasytíme výhledů, vrátíme se zpět na po zelené stezce k rozcestníku v lese a sejdeme dolů k asfaltové cestě, po které už se vydáme zpět k nádraží. Pokud odbočíme do ulice V Olšinách, projdeme kolem Dohnálkova parku, kde najdeme pěkné dětské hřiště.

Celý výlet se dá libovolně zkrátit nebo prodloužit (v rámci naučné stezky Hájecké chodníčky dojít až na kopec Těškovice a v lese kouknout na mohylu slezkých skautů), začít můžete i v opačném směru od Ostré hůrky.

Navíc za nádražím můžeme ještě kouknout na jeden bunkr u fotbalového hřiště, dostaneme se k němu od ulice U Hřiště. Najdeme tady i skatepark, venkovní posilovnu, workoutové hřiště, menší dětské hřiště a restauraci, která má také své dětské hřiště.

Celkový okruh není vhodný pro kočárky.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

U restaurace Na Hřišti - Na zahradě restaurace Na Hřišti u fotbalového hřiště v obci Háj ve Slezsku najdeme krásné dětské hřiště - dřevěný komplex s prolezačkou, skluzavkou, h...
U fotbalového hřiště - V areálu fotbalového hřiště v obci Háj ve Slezsku najdeme malé dětské hřiště s houpačkami a domečkem se skluzavkou. Na druhé straně hřiště (přístup z ...
Dohnálkův park - V Dohnálkově parku v obci Háj ve Slezsku najdeme pěkné dětské hřiště určené dětem od 3 do 14 let. Dominantou je lochneská příšera se skluzavkou, dále ...
V údolí Čertova mlýna - Malé hřiště patří k restauraci a penzionu Čertův mlýn, které najdeme ve stejnojmenném údolí mezi Hájem ve Slezsku a Velkou Polomí. Vede tady cyklostez...

Kam na výlet v okolí

Procházka okolo rybníka Nezmar

 • 3,5 - 5 km
 • 1 / 5

Hrabyně - historie i příroda

 • 0,5 - 6 km
 • 3 / 5

Ptačí pozorovatelna Kozmice

 • 1,5 - 3 km
 • 1 / 5

Skanzen lidových tradic a řemesel Bolatice

 • 0 km
 • 1 / 5

Z Děhylova do Dobroslavic a zpět

 • 7 - 9 km
 • 2 / 5

Za výhledy na Vinnou horu v Hlučíně

 • 3 - 6 km
 • 1 / 5

Dětský ranč Hlučín

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Hlučínské muzeum

 • 0 km
 • 1 / 5

Do Kravař za historií, přírodou i relaxem

 • 0 - 4 km
 • 1 / 5

Z Martinova na Loděnici

 • 6 - 10 km
 • 2 / 5

Z Poruby do Plesné podél Plesenského potoku

 • 3 - 4 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Za bunkry a výhledy do Háje ve Slezsku