WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Procházka Opavou (okr. Opava)

Opava je srdcem Slezska. V dřívějších dobách zastávala funkci hlavního města Českého Slezska. To je už dnes jinak, její roli převzala Ostrava. Opava si však svou historickou atmosféru na mnoha místech ponechala dodnes. Celá trasa je dostupná kočárkem, v centru města je několik restaurací, kaváren a prodejců zmrzliny - zvláště ty poslední jmenované naše děti nejvíce ocení. Stejně jako řádku kašen v centru a v parcích (,,sadech") kolem centra Opavy.

Aktivity pro děti během procházky: V Sadech Svobody jsou pro děti připraveny dvě dětská hřiště. OC Breda Weinstein nabízí i poměrně bohaté vyžití pro děti - pohybující se autíčka a vláček, skákací hrady v Hopsálkově, dobře vybavené dětské koutky v kavárnách a restauracích (Ka-Varna a kavárna u Cinestaru), XD kino, multikino Cinestar a dětský koutek Dětský svět.

Zaparkovat můžeme u Knihovny Petra Bezruče v Opavě (zde se neplatí; zvláště o víkendech zde bývá volno) nebo na některém z placených parkovišť v centru Opavy - velké parkoviště se nachází při ulici Masařská, další možností je Parkovací dům Central (vjezd z ulice Nákladní) nebo podzemní parkoviště v Obchodním domě Breda Weinstein (vjezd z ulice Nákladní).

Trasu si můžeme libovolně přizpůsobit. Můžeme se vydat více za památkami, více za zelení, nebo oboje zkombinovat. V centru a dále v OC Breda Weinstein nalezneme řadu obchodů - výlet můžeme spojit i s nakupování.

Procházku začneme u Slezského zemského muzea, nejstaršího muzea ve střední Evropě. Budova muzea prošla v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí. Muzeum je otevřeno každý den, mapuje historii, život a přírodu Slezska. Více na www.szm.cz. Od Slezského zemského muzea se přesuneme do Janáčkových sadů. Svou nynější podobu získali poměrně nedávno. Projdeme kolem kašny a zabočíme doleva k Dolnímu náměstí. V posledních letech se stalo centrem kulturních akcí města Opavy (vánoční trhy, řemeslné trhy a městské trhy ve vybrané všední dny). Náměstí vévodí Kostel sv.Vojtěcha. Děti budou nadšené ze sochy Špiona (aneb bezhlavého dinosaura, jak je znám mezi opaváky). Pokračujeme ulicí Mezi Trhy na Horní náměstí. Zde se nachází nejznámější kašna Opavy ve tvaru koule, budova radnice s věží Hláska a budova Slezského divadla v Opavě. Najdeme zde i populárně nepopulární Slezanku, o jejímž osudu je stále jednáno (byla postavena v době komunismu místo zničených domů po bombardování Opavy v 2. světové válce). Z Horního náměstí je to kousek ke Kostelu sv. Václava, který je jednou z nejzajímavějších památek města Opavy. Je to bývalý dominikánský kostel, jehož interiér nese stopy požárů, drancování - zrekonstruováno bylo jen to, co šlo. Je to kostel odsvěcený, využívány zejména pro kulturní akce Opavy. Jeho návštěva je velkým zážitkem. Přilehlá budova je bývalý dominikánský klášter - dnes Dům umění a základní umělecká škola. Dále se vrátíme na Horní náměstí.

Z Horního náměstí pokračujeme kolem divadla k impozantnímu obchodnímu domu Breda. V současné době je zavřený, jeho budoucí osud je stále nejasný. V jeho těsné blízkosti se nachází nové velké obchodní centrum OC Breda Weinstein. Vznikl mimojiné v budově bývalého pivovaru, proto stojí i on za návštěvu zevnitř. Od něj se vydáme zpět k Hornímu náměstí, u paty divadla ale odbočíme k další zastávce naší cesty, ke kostelu - Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. Je to gotický monumentální kostel, jehož historie sahá do 14. století. Už dříve však na jeho místech stála románská stavba kostela. Po prohlídce kostela projdeme kolem Slezanky do ulice Ostrožná. Ještě nedávno to byla hlavní obchodní tepna města Opavy, centrum obchodů. Vznik obchodních center ji z této role dosti ubral. Po Ostrožné budeme stoupat nahoru k parku, v parku odbočíme doleva. Dostaneme se k Ptačímu vrchu, na kterém jsou umístěny sochy pohybujících se ptáků. V okolí se nachází i dvě dětská hřiště, zmiňována výše.

Turistické informační centrum města Opavy nalezneme na Horním náměstí v budově radnice. Více na www.opava-city.cz

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Hřiště v Sadech Svobody v Opavě - Velké dětské hřiště najdete pod Ptačím vrchem v Sadech Svobody v Opavě.
Hopsálkov - Hopsálkov je středně velké dětské hřiště v obchodním domě OC Breda Weinstein v Opavě. Najdeme jej v 1. poschodí, na konci u prosklené stěny. V jeho ar...
Sady Svobody - Dětské hřiště plné dřevěných lávek a malých trampolín.
Dětský svět OC Breda & Weinstein - Dětský koutek v obchodním centru, děti do 3 let s doprovodem od 3 let mohou být děti v koutku sami pod dohledem personálu koutku. Menší, ale velmi útu...

Kam na výlet v okolí

Minoritský klášter

 • 0 - 0,1 km
 • 1 / 5

Slezské zemské muzeum v Opavě

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Stříbrné jezero a Městské sady Opava

 • 4 - 6 km
 • 2 / 5

Pěchotní srub u Milostovic

 • 0 - 1 km
 • 3 / 5

Zámek Raduň

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Do Kravař za historií, přírodou i relaxem

 • 0 - 4 km
 • 1 / 5

Zámeckou ulicí v Hradci nad Moravicí

 • 1 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí

 • 0 km
 • 1 / 5

Zámek Hradec nad Moravicí

 • 0 km
 • 2 / 5

Bezručova vyhlídka

 • 3 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Procházka Opavou